Ärilt ärile otseturundus

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt B2B turundus)

Ärilt ärile otseturundus ehk B2B-turundus (lühend inglise keelest: business-to-business) on turundusliik, kus kauba või teenuse ost-müük korraldatakse kahe ettevõtte vahel.

Need ettevõtted ei ole reeglina ainult suurettevõtted, vaid on ka väikeettevõtteid, mis töötavad koos suuremate ettevõtetega ja väiksematega. Selline kaubandus ei vaja otseselt suuri reklaame, kuna olulised on suhted partnerettevõttetega. Tavaliselt kahe ettevõtte vahel ja müüakse toodet või teenust suuremal hulgal kui eraisikutele. Üks selliseid levinumaid turundusviise on jaekaubanduses, kus on tarnijad, edasimüüjad ja ettevõtted, kes seda toodet toodavad. B2B-turunduses võib moodustuda ahel, kus kauba või teenuse saamiseks kasutatakse teisi ettevõtteid vahendajana enne kauba või teenuse saamist.

B2B-turundusmeetodid tuginevad samadele põhimõtetele nagu tarbijaturundus, kuid neid teostatakse ainulaadsel viisil. Kuigi tarbijad valivad tooteid, mis põhinevad mitte ainult hinnal, vaid ka populaarsuse, staatuse ja muude emotsionaalsete käivitavate tegurite põhjal, teevad B2B-ostjad otsuseid ainult hinna ja kasumi potentsiaali kohta.[1][2]

Mis on ettevõtetevahelised turud?[muuda | muuda lähteteksti]

Nendele küsimustele vastamiseks on kasulik kaaluda väärtusahelat, mis algab tarbijate nõudlusega ja millest kümneid äritoodetele või -teenustele on vaja. Näiteks lihtsad särgid, mida me ostame. Selles on tohutu keerukuse väärtusahel, mis algab puuvillast või mõnest muust kiust, mis seejärel tuleb riide külge riivida, mis omakorda töödeldakse rõivana, pakitakse ja jaotatakse eri tasanditel, kuniks on lõpp produkt on valmis müügiks. seda nimetatakse tuletatud nõudluse ahelaks. Ettevõtted müüvad puuvilla kaupmeestele, kes müüvad seda ketrajatele, kes müüvad seda kangrutele, kes müüvad seda rõivatootjatele ja nii edasi. Ükski ettevõte ei osta tooteid puhta lepituse tõttu. Nad ostavad neid lõpliku eesmärgiga lisada lisaväärtust, et nad saaksid tooteid kettale üle viia, kuni nad jõuavad lõpuks meile, kättesaadavaks.[3]

B2B SEO (otsingumootorile optimeerimine) tähtsus[muuda | muuda lähteteksti]

B2B-ettevõtted tegelevad tihti turundusega traditsiooniliste vahendite kaudu, näiteks kanali partnerlus, otsemüügi jõud ja suusõnaliselt, sageli võttes seisukoha, et otsingumootori optimeerimine (SEO) on B2B-keskkonnas vähem asjakohane. Kuid SEO-i asjakohasus on siiski tingitud sellest, et 61% kõigist B2B-otsustajatest hakkab oma protsessi veebiotsingu abil ja 71%-l ei käi müüjaga vestlust, kuni nad on oma uurimistööd läbi viinud.

Otsing on B2B-turunduse silmapaistev kanal. Kuna B2B-müügi tsükkel on sageli pikem kui tarbijale suunatud müügitsüklid, võivad B2B-turustajad mahutada väljavaateid pikkade märksõnadega ja optimeerida lausete (ja sisu korral), mis hõlmavad juhtumiuuringuid, lahenduste võrdlemist jne.

Samuti on soovitatav, et B2B-ettevõtted kasutaksid brändinimesid kui märksõnu, et püüda koguda rohkem kliente, kes otsivad ärispetsiifilist teavet. Firma nime kasutamine saidil suurendab ka tõenäosust, et ettevõte saab oma ettevõtte Google'i otsingutulemuste lehe esimese Google'i tulemuse lehe.[1]

Kriitika[muuda | muuda lähteteksti]

Sageli on viidatud ka sellele, et b2b otseturunduseks kasutatakse soovimatute kirjade saatmist, rämpsposti, mida on raske eristada petukirjades, mida levitavad kelmid ja küberkkurjategijad, seega on tegemist küberohuga.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 brafton. "BUSINESS-TO-BUSINESS (B2B) MARKETING".
  2. "Buisness to buisness marketing".
  3. Paul Hague, Nick Hague ja Matthew Harrison. "B2B Marketing: What Makes It Special?".