Austraalia Liberaalne Partei

Allikas: Vikipeedia
Austraalia Liberaalne Partei
Liberal Party of Australia
Esimees Peter Dutton
Asutamine detsember 1944
Peakorter Canberra, Austraalia pealinna ala
Ideoloogia paremtsentrism
Kohti Senatis 26
Kohti Esindajatekojas 42
Liikmete arv 50 000 – 60 000 (2020)
Koduleht liberal.org.au

Austraalia Liberaalne Partei (Liberal Party of Australia) on Austraalia paremtsentristlik erakond, mis on koos Austraalia Tööparteiga üks kahest Austraalia suuremast erakonnast. Erakond on asutatud 1944. aastal Ühendatud Austraalia Partei järglasena ning see on Austraalia ajaloo edukamaid erakondi.[1]

Liberaalne Partei on föderaalne erakond, millel on autonoomsed harud kõigis Austraalia osariikides ja Austraalia pealinna alal. Põhjaterritooriumil on erakonna filiaaliks Country Liberal Party. Novembris 2022 oli Liberaalne Partei valitsuses Uus-Lõuna-Walesis ja Tasmaanias ning ülejäänud osariikides ja mõlemal territooriumil oli see opositsioonis.

Liberaalne Partei moodustab koos Austraalia Rahvusparteiga koalitsiooni.[2] Föderaalselt on Liberaalne Partei ja selle eelkäijad olnud koalitsiooni osa alates 1920. aastatest. Partei varasemad juhid Robert Menzies ja John Howard on olnud pikka aega Austraalia peaministrid (sh Menzies 18 aastaga ajaloo staažikaim).[3]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Our History". Liberal Party of Australia. Vaadatud 10. november 2022.
  2. "Why do the Nationals and Liberals work together while the other parties (Labor, Greens, etc) are by themselves?". Parliamentary Education Office. Vaadatud 10. november 2022.
  3. "Fast facts on Australia's prime ministers". National Archives of Australia. Originaali arhiivikoopia seisuga 13. november 2022. Vaadatud 10. november 2022.