Assaku Nõiakivi

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Assaku nõiakivi

Assaku Nõiakivi asub Assakul Harju maakonnas Rae vallas uue ja vana Tartu maantee ristumiskohast 100 m Tallinna poole, Assaku viadukti lääneküljel.

Kivil on 405 väikest kunstlikku lohku[1] ja lai sile liurenn, mis viitab kivi kasutamisele viljastusmaagiaga seotud rituaalides. Kivi taasavastas 1964. aastal Oskar Raudmets.

1992. aastal kogutud pärimusteate järgi on kivi kasutatud ohvrikivina:

"Kivi peal on lohukesed, et need on inimeste tehtud. Ja et vanasti olid inimesed sinna andeid viinud – ta ütles jah, andisid, mitte ohvreid. Oli viidud siis mõni viljatera või kamaluga jahu või kes rikkam oli, see viis hõbemündi. /---/ Vanaema ei nimetanud seda kivi Nõiakiviks, ütles vist ohvrikivi. Ma ei tea, kas tema noorpõlves neid andeid sinna viidi, aga ta oli küll kohalik inimene, Jaani talust pärit (vanaisa oli mujalt tulnud), küllap ta teadis."[2]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. EE 12. köide, 2003: 27.
  2. EFA II 6, 89/90 (1) < Jüri khk, Assaku k, Jaani t – M.-A. Remmel < Kuldar Kaljurand, sünd 1967 < vanaema Helmi Kaljurand (1992). Avaldatud raamatus: Pühad kivid Eestimaal. Koostanud Mall Hiiemäe. Tallinn: Tammerraamat, Eesti Kirjandusmuuseum, Eesti Rahvaluule Arhiiv 2011, lk 46–47.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]