Arutelu:Väärtused

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Kas see ei käiks ikkagi kokku artikliga väärtus? See on sama mõiste kasutus sotsioloogias ja mitte iseseisev mõiste, kas mitte? --Kamma 12. november 2008, kell 07:25 (UTC)

Võib-olla küll, aga ma ei tea, kuidas liita. Definitsioonid ei ole kooskõlas; artiklis Väärtus on öeldud, et räägitakse eetika ja filosoofia mõistest.
Üldse, mulle tundub, et eristada tuleb just väärtust kui väärtustatavat ja väärtust kui väärtustust. Sotsioloogias räägitakse viimasest; artiklis Väärtus algab jutt viimasest ja siis öeldakse, et sõna võib tähendada ka esimest. Muidugi on filosoofilise vaidluse küsimus, kumb on esmane ja kummast väärtuse olemasolu sõltub, kuid mulle tundub, et sõna tähendab primaarselt esimest. Andres 12. november 2008, kell 10:14 (UTC)
Väärtustatav on see (asi?), mida keegi väärtustab, kas väärtustus on siis väärtustamise tulemus (hoiak?) -- või hoopis protsess (tegevus?)? Kust Sa võtad, et selline eristus üldse oluline on? Väärtustatav kui väärtustatu (püsivalt-jätkuvalt või n-ö valmisväärtustatu) on ju ka väärtustamise tulemus, küsimus on pigem selles, et kas tegemist on abstraktse või konkreetse väärtusega... Protsess muidugi mitte, aga seda Sa ju ei mõtelnud? Või pead Sa silmas, et väärtustus on midagi, mis on ainult teadvuses ja mitte tegelikkuses? Võib aga olla ju nii või naa, see on filosoofilise arutelu küsimus... Definitsioonde ühtlustamine ei tohiks sellisel üldisel tasemel probleem olla. --Kamma 12. november 2008, kell 16:45 (UTC)
Kui rääkisin väärtustatavast, pidasin silmas ka potentsiaalselt väärtustatavat. Väärtustamine (väärtuslikuks pidamine) on erinev sellest, mida väärtustatakse (või võidakse väärtustada). Mõlemat võidakse nimetada väärtuseks. Seejuures on võimalikud niisugused erinevad positsioonid: 1) see, mis on väärtustamise vääriline, (objektiivne väärtus) on sõltumatu sellest, kas seda väärtustatakse või mitte, ja väärtustada võidakse ka seda, mis pole väärtustamise vääriline; teiste sõnadega, väärtusi võidakse väärtustada või mitte, ja väärtustada võidakse ka mitteväärtusi; 2) väärtuse konstitueeribki see, et teda väärtustatakse.
See artikkel siin lähtub sotsioloogilisest lähenemisest, mida huvitavad ainult väärtushoiakud, mitte objektiivsed väärtused. Muidugi ei ole pealkiri praegu eristamiseks sobiv. Integreerimine on võib-olla võimalik, aga see ei ole triviaalne ülesanne. Andres 13. november 2008, kell 07:51 (UTC)
Artiklis Väärtus on ju kohe alguses eristatud sõna "väärtus" kahte tähendust. Selguse huvides oleks hea, kui kummagi mõiste kohta oleks eraldi artikkel. Andres 13. november 2008, kell 07:53 (UTC)