Arutelu:Tempranillo

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Riojas lisatakse Tempranillole Garnachat ja Mazuelot

Mõeldud on, et lisatakse veini valmistamisel? Andres 28. september 2006, kell 19:47 (UTC)
Selle akna all, kus ma kirjutan, on sinises kastikeses lause, mis algab sõnadega "Pidage silmas, et kõik Vikipeediale tehtud kaastööd loetakse avaldatuks..." Kas seal on mõeldud arvutis tehtud kaastöid? Kõnealune silm on kujundlik, mitte fysioloogiline elund? Jne. Me ei saa eksplitseerida igas lauses kogu selle konteksti, teatud asjad võiks olla mõistetavad ka sellest, kus need paiknevad. Looda, et uus sõnastus on selgem, kuid siiski ei saa me konteksti täielikult ignoreerida. Oop
Praegu tundub sõnastus küll ühemõttelisena; ma ei tea, miks eile ei tundunud. Aga nüüd tundub mulle kahemõttelisena eelnev lause:

Tavaliselt kasutatakse Tempranillot veinides segatuna teiste viinamarjasortidega

Kas siin on mõeldud, et veinides kasutamise puhul teda tavaliselt segatakse teiste sortidega, või ka seda, et teda üldse tavaliselt kasutatakse veinides, s.o tegemist on veiniviinamarjasordiga? Viimasel juhul tuleks sõnastust selgemaks muuta. Andres 29. september 2006, kell 18:01 (UTC)
Kui ma nüüd uuesti loen, siis tundub küll, et saab lugeda ainult teisel viisil. Võib-olla võib nii jätta.
Palun arvesta seda, et konteksti mõistmine oleneb eelteadmistest. Mina näiteks ei tea, millistest viinamarjasortidest tehakse veini, millistest mahla ja milliseid süüakse niisama.
Kas "mahlakus" on önoloogia termin? Mis tähendab, et vein on mahlakas? Kui see on termin, siis võiks linkida. Andres 29. september 2006, kell 18:07 (UTC)


Ka "puuviljamaitselisus" on termin? Muide, ma ei tea, kas viinamari on puuvili. Andres 29. september 2006, kell 18:37 (UTC)

Teisel leheküljel mainisid, et önoloogias räägitakse sordist ja sordiveinist koos. Aga artiklites tavaliselt üldse ei mainita, et jutt on veiniviinamarjasordist. Andres 29. september 2006, kell 18:37 (UTC)

See "veiniviinamari" muutub niisuguseks standardseks märkeks, et tuleks hoolikalt läbi mõelda. Või panna yldse mingi mall või kategooria? Hmh. Samas ei keela keegi veiniviinamarju kas või toorelt pugida. Puuviljamaitselisus on minu meelest yldistus, mis käib muidugi mitte kõigi võimalike puuviljade, vaid eelkõige õunte-pirnide jms kohta (mil on teatav ebamäärane sarnasus). Kõiki neid maitsetermineid võiks esialgu kuskil yhes artiklis käsitleda, et asi vikisõnaraamatuks kätte ei läheks. (""Puuviljamaitse" on maitse, mis meenutab puuvilja. Just nagu sööks seda. Maitseb nagu puuvili.") --Oop 2. oktoober 2006, kell 19:01 (UTC)
Kui oleks ühtne artikkel, milles räägitakse kõigist maitsetest (või lõhnadest) ja sellele alati lingitaks, siis ma jääksin rahule.
Viinamarju võib toorelt süüa (ja toorelt eksportida), neid võib kuivata rosinateks, neist võib teha mahla, neist võib teha veini. Ka rosinaid ja mahla mõnikord eksporditakse. Ei saa võtta enesestmõistetavana, et viinamarja kasvatatakse veini tarbeks. Seepärast tuleks alati mainida, kui jutt on veiniks. Ja kahtlustan, et ka sordid erinevad selle poolest, milleks nad on mõeldud. Näiteks võib-olla on mõni sort mõeldud eeskätt rosinate valmistamiseks, mõni eeskätt toorelt söömiseks jne. Andres 3. oktoober 2006, kell 06:26 (UTC)