Arutelu:Seljaaju

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Tere,

Olen hetkel seda artiklit täiendamas ja lisan homme ilmselt ka eesti keelse illustratsiooni. Küsin artikli struktuuri kohta. Nimelt sooviksin muuta artikli struktuuri kujule: Struktuur (alapealkirjad: Seljaaju segmendid, Seljaaju närvid, Areng), Funktsioon (alapealkirjad: Somatosensoorne organisatsioon, Motoorne organisatsioon), Kliinilised probleemid. Sellega seoses tahaks muuta ära praeguse Roomajatel, Imetajatel struktuuri, sest ilmselt üldartikkel seljaajust peaks puudutama inimest ning mitte olema võrdleva anatoomia ressurss (Kalad, linnud etc.). Kas kellelgi on midagi selle vastu, kui roomajate sektsioon kas kustutada või üle viia eraldi artiklisse? Tänud ette! --AllanPH (arutelu) 5. oktoober 2017, kell 08:26 (EEST)

Muidu võid küll ülesehitust muuta, aga minu meelest peaks selles artiklis rääkima ka võrdlevast anatoomiast. Võib ka alustada inimese seljaajust, aga tuleb selgelt eraldada, kus on üldine jutt, kus on jutt inimesest ja kus on jutt teistest loomadest. Andres (arutelu) 5. oktoober 2017, kell 20:53 (EEST)
See ei välista roomajate seljaajust ka eraldi artikli kirjutamist, aga ma ei saa aru, miks üldartiklis peaks kirjutama ainult inimese seljaajust. Andres (arutelu) 5. oktoober 2017, kell 21:35 (EEST)

Okei, kõlab mõistlikult ning olen nõus, et artiklid "Peaaju" ja "Seljaaju" võiksid ideaalis olla üldised ning viidata kitsamatele artiklitele "Inimese peaaju" ja "Inimese seljaaju", kus viimast temaatikat detailsemalt avada. Kirjutan ja illustreerin inimese osa paremini siin artiklis lahti ning hiljem arendan võrdleva anatoomia välja ja kannan inimese osa uude artiklisse. Tänud soovituste eest! --131.215.220.163 6. oktoober 2017, kell 23:54 (EEST)

Minu meelest artiklis Seljaaju peaks olema ka inimese seljaajust küllaltki põhjalikult juttu. Eks pärast paistab, kas on tarvis eraldi artiklit. Andres (arutelu) 7. oktoober 2017, kell 12:01 (EEST)

Koostan hetkel joonist seljaaju valgeaine juhteteedest/traktidest (ilmselt selle joonise baasil: https://en.wikipedia.org/wiki/Spinal_cord#/media/File:Spinal_cord_tracts_-_English.svg). Kas kellelgi on viidet Tartu või Tallinna Ülikooli neuroanatoomia materjalidele, kus on usaldusväärne eestikeelne terminoloogia? Kahjuks ei ole mul hetkel kerget ligipääsu Eesti raamatukogudele. Konkreetselt vajavad täpsustamist järgmised terminid:

  • Tract - juhtetee või trakt?
  • Spinocerebellar tract - spinotserebellaartrakt või on meil midagi emakeeles ilusamat?
  • Dorsal column medial lemniscus system - ?
  • Gracile fasciculus
  • Cuneate fasciculus

Ette tänades, --AllanPH (arutelu) 9. oktoober 2017, kell 21:46 (EEST)

"Meditsiinisõnastikus" on juhteteede nimetustes "-trakt".
Spinotserebraaltrakt.
Ma leian ainult, et dorsal column on tagasammas ja medial lemniscus on keskmine sõlmend.

Andres (arutelu) 11. oktoober 2017, kell 15:57 (EEST)