Arutelu:Põhjala rahvaste jõulud

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Õigem pealkiri oleks lihtsalt Jõulud, sest nii on ka võõrkeelsetes pealkirjades.

Oleks, aga see pealkiri on kahjuks wikipedia kristlaste poolt kaaperdatud ja intrewiki lingid viitavad seal kristlikule pühale "Christmas".
Jõulud on jõulud. Vikipeedia pole koht, kus oma isiklike meeldimiste ja mittemeeldimiste järgi artikleid teha. Kui tahad jõulude ajaloost rääkida, siis tuleb seda teha Jõulud peatüki vastavas osas. Praegugi on sul enamus viiteid Jõuludele, mis on ka kristlikud.
Mida sa ülbitsed? Sulle ei jõua kuidagi kohale, et Yule-Jõulud ei ole sama asi, mis Christmas-Kristuse sündimise püha? Raiu oma kõvasse peakolusse: EI OLE samad asjad! Kaua võib seda möga ajada siin Eesti wikipedias??? Wikipedias võiks ikka faktide juurde jääda, mida oma kristlikku propagandat ja lausvalet ajada. Kogu selle teema kohta on juba põhajlikult selgitusi antud artikli "Jõulud" arutelus, aga usuhullud teesklevad nüri järjekindlusega arusaamatust ja mängivad lolli. Selle kamba tegutsemisele siin tuleks juba lõpp teha ükskord!
Põhja-Euroopa rahvaste kristluse-eelsete jõulude kohta võiks eraldi artikkel olla küll. Andres 17. detsember 2011, kell 18:11 (EET)
Kõikides normaalsetes wikides - inglise, saksa, vene jne on olemas eraldi artikid Yule-Jõulude ja Christmas-Kristuse sündimise püha kohta. Ainult eestikeelses wikipedias üritab kamp usklike aktiviste Yule-Jõulu mõistet samastada kristliku pühaga ja sisuliselt elimineerida kõik interwiki lingid Yule-Jõulude artiklitele teistes keeltes. Kuidas sellist asja nimetada? Normaalseks teatmeteose toimetamiseks? Jälgid inimesed.
Täbar lugu on see, et eesti rahvatraditsioonis on kristlikud jõulud ja kristlusega mitteseotud püha kokku sulanud, neid ei eristata. Seetõttu tundub, et artiklis Jõulud tuleks sellest lähtuda. Andres 17. detsember 2011, kell 18:34 (EET)
Andresega nõus. elagem pigem sõbralikult ja eri Eesti-siseste kogukondade vahel vaenu õhutamata. pyha nimi on yks, tähendusi ja tähistamise aegu on erinevaid. -- Ohpuu 31. detsember 2011, kell 11:23 (EET)
1. Eesti kõnekeeles räägitakse lihtsalt jõuludest. Tänapäevastes pyhades on segatud eri päritolu kombed: kristluse-eelsed, kristlikud, keskaegsed ja kaubanduslikud. Neid saab päritolu järgi muidugi eristada, ent pidustus on ikkagi yks. 2. Kes ei suuda viisakalt käituda, saab kinga. Ja ärge tehke nägu, nagu aru ei saaks. --Oop 17. detsember 2011, kell 20:35 (EET)
Oobiga nõus punktis 1. punkti 2 kohta: omavahel võiks viisakalt käituda ja hoiduda argumentum ad hominem'ist (rääkida asjast, mitte inimestest), austada ka teiste inimeste seisukohti, hoiduda teisi ähvardamast või oma seisukohta ylemäära peale surumast. -- Ohpuu 31. detsember 2011, kell 11:23 (EET)
Vali oma sõnu, kingaandja. Muidu võib juhtuda, et saame reaalselt kokku ja siis vaatame, kuidas sul see "kingaandmine" päriselt välja tuleb.
Tänan, aga mulle aitab. Ilmselt ei ei saanud ikkagi aru. --Oop 30. detsember 2011, kell 22:48 (EET)

teema "eesti jõulud" välja tõsta[muuda lähteteksti]

Minu meelest võiks eesti jõulud eraldi olla. Andres (arutelu) 25. detsember 2013, kell 10:30 (EET)

jah, aga kuidas? Praegu on meil artikkel "Jõulud eesti rahvakalendris", tuleks teha vist ka artikkel uuemast jõulukombestikust Eestis; sellele head pealkirja anda ei oska, sest üleminek rahvakalendri mõistest uuemale jõulukombestikule on mittediskreetne. Võimalik on teha ka üldartikkel pealkirjaga Jõulud Eesti alal või Eestlaste jõulud vms--Bioneer1 (arutelu) 26. detsember 2013, kell 10:24 (EET)

Nime poolest poleks artikliga Jõulud liitmisel mõtet - kui siin kõneldaks Põhjala jõulutraditsioonist, siis laske aga olla. Paraku on siin jutt eesti rahvakommetest nii, nagu need kanoonilises etnograafias fikseeriti, ca 19. sajandi lõpu seisuga, ülejäänud Põhjalast räägib umbes kolm lauset. Eesti sisu võiks viia üle artiklisse Jõulud eesti rahvakalendris (suurem osa juba on seal) ning siia kirjutada korraliku ülevaate Fennoskandiast (ja selle mõjust Eesti jõulukommetele).

Jah. Andres (arutelu) 25. detsember 2015, kell 11:37 (EET)