Arutelu:Laam

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Maailm asub kuuel laamal: Euraasia, Ameerika, Vaikse ookeani, Antarktika ja India laam.

Pildi järgi otsustades on neid rohkem. Ehk peaks pildi nii suureks tegema, et nimed oleks näha?

Ja mis tähendab "maailm"? Andres 17. detsember 2005, kell 17.43 (UTC)

Võtsin selle välja, sest tekstis on öeldud, et neid on mitukümmend. Andres 17. detsember 2005, kell 17.45 (UTC)

Kasutaja:88.196.130.43 on kohati natuke küündimatut teksti siia lisanud. Ja see sisu on eraldi artiklites juba ka korrektsemal kujul olemas. Kas on vaja hakata toimetama või taastab endise kuju? Siim 20. juuli 2007, kell 15:08 (UTC)

Sul on voli otsustada. Andres 20. juuli 2007, kell 16:32 (UTC)


Ookeaniline maakoor ja ookeaniline maakoor[muuda lähteteksti]

Lahknevad ja see annab magmale võimaluse maakoorde tungida. Sellepärast tekivad sealsetes piirkondades maavärinad ja vulkaanipursked, keskele tekib riftiorg. Selle tagajärjel tekib juurde uut maakoort ja nii on ka tekkinud näiteks Island.

Ookeaniline maakoor ja ookeaniline maakoor[muuda lähteteksti]

Põrkuvad ja seal liigub üks maakoor teise alla, sulab seal ja tekib süvik. Teine maakoor kurdub mäestikuks ja tekib uut maakoort juurde.


Ookeaniline maakoor ja mandriline maakoor[muuda lähteteksti]

Põrkuvad Lõuna-Ameerika läänerannikul ja Vaikse ookeani loode osas. Ookeaniline maakoor sukeldub mandrilise maakoore alla ja sulab seal ehk hävineb. Seal kus ta sukeldub, sinna tekib süvik. Mandriline maakoor kurdub suure surve all ja sinna tekib mäestik. Sealsetse piirkondades on samuti palju maavärinaid ja vulkaanipurskeid.

Mandriline maakoor ja mandriline maakoor[muuda lähteteksti]

Põrkuvad ja nii on tekkinud näiteks Himaalaja mäestik. Suure rõhu all liiguvad kaks maakoort üksteise peale ja kurduvad mäestikeks. Sealsetse piirkondades on maavärinaid aga vulkaanipurskeid seal ei esine, kuna maakoor on liiga paks, et magma suudaks maapinnale tungida.

Võtsin selle jutu välja, sest see ei kuulu siia. Siim 18. veebruar 2009, kell 11:50 (UTC)


Kuhu sobib see tekst? Pakun artiklisse Laamade liikumine. --193.40.210.178 18. veebruar 2009, kell 12:18 (UTC)

Sellist artiklit pole vast vaja. Artikkel Laamtektoonika vajaks korralikuks artikliks kirjutamist, võib-olla sinna kuidagi integreerida. Üldiselt on selle jutu probleemiks see, et segi aetakse maakoor ja litosfäär. Laamad on litosfääri osad, mitte maakoore. Siim 18. veebruar 2009, kell 12:31 (UTC)