Arutelu:Irboska veretöö

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Tõe huvides tuleb kirjutada ka ebameeldivatest asjadest.--62.65.213.63 30. märts 2008, kell 10:00 (UTC)

Kindlasti, aga mitte nõukogude ajalooõpiku stiilis. Artikkel vajab oluliselt laiendamist ja täiendamist, hetkel on see tugevalt vasakule kreenis, sest pole kirjeldatud sündmuste tausta ja kogu hinnang riigivõimude tegevusele lähtub ainult nn. "töölisliikumise" vaatepunktist. -- Toomas 30. märts 2008, kell 10:22 (UTC)
Autorile muidugi kiitus tähelepanu juhtimise eest sellele sündmusele Eesti ajaloos. Enamus minu kasutada olevaid iseseisvusaegseid teatmeteoseid on selle episoodi lihtsalt maha vaikinud. Sellele ei leia mingit viidet EE Eestit puudutavast kahest köitest, samuti on selle oma Eesti ajaloo kronoloogiast välja jätnud Sulev Vahtre. Ainus koduriiulis leidunud artikkel selle kohta pärineb 1988. aasta ENE kolmandast köitest, aga see on veel ehtsalt nõukogulikus stiilis kirjutatud. Seega võib siinse artikli stiil olla ka mõneti paratamatus, sest ilmselt nõuab kaasaegse ajalookirjanduse leidmine sellel teemal mõningast pingutust. -- Toomas 30. märts 2008, kell 12:41 (UTC)
Ilmselt võib abi olla Pekka Erelti selleteemalisest artiklist 1999. aasta Eesti Ekspressi 38. numbris. Üritan lugeda kui aega leian. -- Toomas 30. märts 2008, kell 12:47 (UTC)
Lisasin Pekka Erelti artikli TÜ eesti keele koondkorpuses lehel, kus on kogu selle päeva Eesti Ekspressi tekst. Mõistlikumat linki ei leidnud. T6nis 28. veebruar 2009
Panin parema lingi. Andres 28. veebruar 2009, kell 12:32 (UTC)
Reigo Rosenthal: Kes andis käsu "Irboska veretööks"? Tuna 2/2008 lk.73-78

Jaan Poska oli juba ammu surnud, kas mõisteti tagaselja või oli nimekaim. Arebane

Natuke võiks ka seda selgitada, et miks just need seitse meest välja valiti. --kanakukk 16. veebruar 2010, kell 00:27 (UTC).

Erelt kirjutab Ekspressis, et ametiühingutegelaste rindele viimiseks lisati rongi ette kaks platvormvagunit. Aga soomusrongidel oli a l a t i nii ees kui ka taga kaks platvormvagunit miiniohu tõttu. Soomusrongid sõitsid ju mõlemas suunas. Neljale platvormvagunile mahtunuksid 100 inimest vabalt ära. Võib-olla oli osadel platvormidel träni: liiprid, relsid jne raudtee paranduseks. Tähelepanuväärne on, et inimesed pandi just ette, kus nad miini korral õhku lennanuksid. Ma pole leidnud mainitavat nende isikute nimesid, kes Venemaale jõudsid. Kas need on ikka samad inimesed, kes tol võidukal fotol? Kas nad üldse pääsesid eluga? Nii suurest inimhulgast sattunuks mõnigi ehk läände v Eestisse tagasi ja heietanuks memuaare, kuidas kõik oli. Aga keegi pole heietanud.