Arutelu:Hamster (lemmikloom)

Selle lehekülje sisule puudub teiste keelte tugi.
Allikas: Vikipeedia

Artiklist Hamster:

Hamster on näriline ja tema alamsugukonda kuulub ligi 25 erinevat hamstriliiki, mis jagunevad kuude või seitsmesse perekonda. Kõige tuntumad hamstri liigid on: džungaaria kääbushamster, kuldhamster ,roborovski hamster, chinese hamster, campbelli käpikhamster,hiina hamster ja vene hamster.

Välimus

Hamstritel on sabad lühemad kui keha ja neil on karvased kõrvad, lühikesed, jässakad ja laiad jalad. Neil on paks, siidine karv, mis võib olla pikk või lühike, värvi poolest must, hall, mee tooni, valge, pruun, kollane, punane või eelnimetatute segu. Kõyusõltub liigist. Kõige pisemad hamstrid võivad jääda 5,5-10,5cm vahemikku. Kõige suurem hamstriliik on Euroopa hamster, kes võib olla kuni 34cm pikk. Suuruselt teine on Angoora hamster või teise nimega kaisukaru hamster (teddy bear hamster), kes on tuntud oma pikakarvalisusega.

Eluiga

Hamstri levila

Süüria hamstrid (ehk ka kuldhamstrid) elavad tavaliselt kaks kuni kolm aastat inimese juures puuris, looduses vähem. Vene hamstrid (Džungaaria ja Campell'i) elavad vangistuses kaks kuni neli aastat ja Hiina hamstrid 2,5-3 aastat. Väike Robovski hamster elab kuni kolm aastat.

Toitumine Hamstrid on segatoidulised. Nad söövad seemneid, puu- ja juurvilju ning on teada, et Lähis-Idas elavad hamstrid jahivad endale ka putukaid toiduks. Koduloomana suudavad hamstrid toituda spetsiaalsest kuivtoidust ja neile peab juurde andma köögivilju, puuvilju, seemneid ja pähkleid. Meeled

Hamstritel on halb nägemine, nad on lühinägelikud ja värvipimedad. Loomade lõhnanäärmed asuvad kubemepiirkonnas. Kui nad tahavad märgistada midagi, hõõruvad nad enda tagumikku sinna vastu. Hamstrid kasutavad ka oma lõhnataju, et eristada teise hamstri sugu ja toidu leidmiseks. Nad on eriti tundlikud kõrgete helide ja müra suhtes, samuti kuulevad nad ja oskavad suhelda ultraheli tasemel. Hamstripuuri ei soovitata panna televiisori, muusikakeskuse või muu sellise seadme lähedale. Samuti tuleks neid hoida toas, kus pidevalt ei kasutata tolmuimejat.

Viljakus

Erinevalt liigist muutub iga hamster viljakaks erineval ajal. Näiteks Vene ja Süüria hamstrid saavad kiiresti täiskasvanuks ja võivad järglasi anda juba 4-5 nädala vanuselt. Samas Hiina hamster on valmis järglasi andma alles kahe-kolme kuuselt. Emase hamstri viljakusperiood kestab kuskil 18 kuud, isastel kauem. Kui hamstrid on paaritunud, on soovitatav nad üksteisest eraldada, sest nad võivad üksteist rünnata. Väiksed hamstrid sünnivad karvutuna ja pimedana. Peale ühte nädalat hakkavad nad uurima ümbruskonda väljaspool enda pesa.

Hamstri võttmisel Ära võtta kahte kuldhamstrit, kuna nad lähevad kaklema. Teismelise eas džungaaria kääbushamstrid võivad ka nemad kaklema minna.

Hamstritest

Mass: Roborovski hamster: 20 – 25 g, Chinese hamster: 30 – 45 g, Chinese striped hamster: 17 – 31 g

Pikkus: Roborovski hamster: 4,5 – 5 cm, Chinese hamster: 8,2 – 13 cm, Chinese striped hamster: 7,4 – 10 cm

Kasutatud krjandus:

http://n2rilised.blogspot.com.ee/2015/03/hamstri-uldtutvustus.htmlhttp://n2rilised.blogspot.com.ee/2015/03/hamstri-uldtutvustus.html

WIKIPEDIA: närilised

Andres (arutelu) 18. detsember 2017, kell 11:23 (EET)[vasta]