Arutelu:Eksperimentaalpsühholoogia

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Ingliskeelsele Vikipeediale otseselt viidata pole mõtet, sest see pole usaldatav allikas. Definitsioon ja sissejuhatus eeldavad mitme usaldatava allika (eelistatavalt nende, mis on spetsiaalselt pühendatud eksperimentaalpsühholoogia mõistele ja nähtusele) läbimõeldud sünteesi. Inglise vikis pole see hästi õnnestunud. Siin on hädavajalik seda ise teha. Oleks tarvis selgitada, mis asi eksperimentaalpsühholoogia on. Arvan, et "suund" oleks õigem öelda kui "haru" (mis peaks olema määratud pigem aine kui meetodiga) või "meetod" (sest eksperimentaalpsühholoogia ise ei ole meetod).

Mida ise oskate paremini kirjutada, seda pole tarvis tõlkimisel üle võtta.

Sissejuhatuses tuleks selgitada, milline on eksperimentaalpsühholoogia koht psühholoogia ajaloos ja tänapäeva psühholoogia maastikul. Mis ei ole eksperimentaalpsühholoogia: filosoofiline psühholoogia, falsifitseerimatud teooriad, psühhoanalüüs, uurija introspektsioonile tuginemine? Andres (arutelu) 23. märts 2014, kell 10:11 (EET)

Püüdsin sama sisu paremini ja lihtsamalt sõnastada. "Vaata ka" kaotasin ära, sest panin need lingid teksti sisse.

Avalõigul ei ole suurt viga, problemaatiline on minu meelest ainult eksperimentaalpsühholoogia määratlemine uurimistööna. Selle hea külg on see, et nii saab eristuse teha võib-olla väga konkreetseks (siiski jääb problemaatiliseks, kui lähedal peab töö eksperimendile olema). Halb külg on see, et teadus ei koosne ainult uurimistööst (work on ka publikatsioonid). Arvan, et määrav on üldine hoiak. Andres (arutelu) 23. märts 2014, kell 10:30 (EET)

Vaatasin praegu: Alice F. Healy and Robert W. Proctor (ed.) Experimental psychology. In: Irving B. Weiner (ed.) Handbook of Psychology, vol. IV, 2nd edition, 2013, lk xiii. Seal on öeldud, et tänapäeval ei mõelda eksperimentaalpsühholoogia all enam igasugust eksperimentaalset psühholoogilist uurimist, vaid laias laastus taju, tähelepanu, tegevuse, õppimise, mälu ja tunnetuse uurimist (välja jäävad näiteks sotsiaalpsühholoogia ja arengupsühholoogia). See on siis eksperimentaalpsühholoogia kitsamas mõttes. Andres (arutelu) 23. märts 2014, kell 12:17 (EET)

Areng on praegu halb täpsustusleht. Kas psühholoogias on eraldi arengu mõiste, siis võiks ette näha artikli Areng (psühholoogia)? Andres (arutelu) 23. märts 2014, kell 12:17 (EET)

Aitäh kaasa mõtlemast. Definitsiooni ja sissejuhatava lause kirjutamise nõu panen kõrva taha. Jah, uurimistööna määratlemine tuleks välja vahetada. Kui see ekesperimentaalpsühholoogia raamatust pärinev määratlus teile veel ette jääb, siis sobiks see siia artikli täienduseks päris hästi. Tkivisik (arutelu) 27. märts 2014, kell 17:26 (EET)