Arutelu:Dominikaanlased

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Kui tegu on rahvaga, siis minu meelest definitsioon ei ole õige. Kui ma lähen sinna elama, siis ma ei saa kohe dominikaanlaseks, tõenäoliselt ei saa saamagi. Andres (arutelu) 22. september 2012, kell 10:10 (EEST)

Ja artiklis New York öeldakse: "Samuti elab New Yorgis palju puertoricolasi ja dominikaanlasi." See on siis absurd. Andres (arutelu) 22. september 2012, kell 10:12 (EEST)

No kuidas sa neid määratled? See on yks ysna habras etnos, mida nt puertoriikolastest jms selle piirkonna etnostest eristab minu muljet mööda just nimelt riigi või maaga, mitte keele või usuga seostuv identiteet. Aga kui seal syndinud inimene USA-sse kolib, eristatakse teda just nimelt dominikaanlasena. Paku parem määratlus. --Oop (arutelu) 22. september 2012, kell 11:58 (EEST)
Ega ma täpselt ei tea, aga võiks öelda kas või "Dominikaani Vabariigi põhirahvas". See ei ütle küll suurt midagi, aga vähemalt see on usutav. Andres (arutelu) 22. september 2012, kell 12:33 (EEST)
Vaata ka Ameeriklased. Andres (arutelu) 22. september 2012, kell 12:33 (EEST)
Nojah, meil seda pole, aga ENE-s on. Andres (arutelu) 22. september 2012, kell 12:34 (EEST)
Kui praegusest määratlusest lähtuda ja kui sellisest rahvast ei saa rääkida või pole mõtet rääkida (selle tabeli järgi etnonüümiga tegu pole), siis võiks märksõna suunata riigi artiklisse või ka täpsemalt selle rahvastiku alaosa juurde või konkreetselt Dominikaani Vabariigi rahvastikust rääkivasse artiklisse, kui selline kunagi tulema peaks. 88.196.241.249 22. september 2012, kell 12:45 (EEST)
Jah, juhul kui see rahvas ei ole (ja siis ka ameeriklased, kes on tolle tabeli järgi dominikaanlastega ühe pulga peal, ei ole rahvas), siis ei ole niisugust artiklit tarvis või tema pealkiri peaks olema Dominikaani Vabariigi rahvastik.
Artikkel võiks siis aga ikkagi olla Dominikaani Vabariigi päritolu inimestest, mis on kindel mõiste, nagu ka puertoriikolased. Andres (arutelu) 22. september 2012, kell 13:53 (EEST)
Artikkel Dominikaani Vabariigi päritolu inimesed kõlab nagu halb nali. Mõiste on olemas, terminid selle tähistamiseks on nii eesti kui ka inglise keeles, kysimus on, kuidas see mõiste defineerida. Ilmselt hõlmab see nii DV elanikud (või, noh, nende enamiku (?)), aga ka sealt mingi aja jooksul mujale kolinud asukad. Mulle jääb siiani segaseks, kas saab kõnelda ka mujal elavatest dominikaanlastest. (Ja, muide, seegi, kuidas tuleks eesti keeles nimetada Dominica elanikke. "Dominikaalased"? No kuulge.) --Oop (arutelu) 23. september 2012, kell 12:48 (EEST)
Kusjuures ma pole sugugi kindel, et CIA Factbookis mõistetakse "dominikaanlasi" samas tähenduses kui New Yorgi statistikas. Mul on kuri kahtlus, et CF arvestab nahavärvistatistikas kõiki DV elanikke, sealhulgas juute ja setusid. --Oop (arutelu) 23. september 2012, kell 13:01 (EEST)
Ma ei mõelnud üldse, et artikli pealkirja peab muutma. Küsimus on ainult selles, millest selle pealkirja all rääkida.
Sõnad on ju anonüümi viidatud tabelis olemas, Dominica puhul tuleb kasutada sõna "dominicalased".
See, et mujale kolinud inimesi saab nimetada dominikaanlasteks, on minu meelest enesestmõistetav, sest analoogselt räägitakse ju ka puertoriikolastest.
Sellest ma räägingi, et intuitiivselt tundub, et kõik Dominikaani Vabariigis elavad inimesed ei ole dominikaanlased, ja seda tuleb artikli kuidagi arvestada.
Seda peaks saama kindlaks teha, keda mingis statistikas dominikaanlasteks nimetatakse. Andres (arutelu) 23. september 2012, kell 15:18 (EEST)
Sekundaarallikates kasutatud statistika algse metoodika leidmine võib olla ysna vaevaline. Ma tõesti ei usu, et CIA oma Factbooki jaoks ise DV-s rahvaloendusi korraldab. Aga kas seal on iga numbri juures konkreetne viide? Eestis on statistikasysteem suhteliselt range ja lihtne, EL-iga yhtlustatud, ja meilgi võivad yksiknumbrid pärineda kurat teab kust. --Oop (arutelu) 24. september 2012, kell 09:15 (EEST)
Neid asju tasub alati uurida, et saada siia võimalikult täpsed andmed.
Eestis on näiteks küla elanike arvu määramiseks kaks oluliselt erinevat metoodikat, mis annavad erineva tulemuse. Isegi sünnikohta määratakse statistikas vist teisiti kui terve mõistuse järgi. Andres (arutelu) 24. september 2012, kell 09:25 (EEST)