Arutelu:Constantinus Suure usupoliitika

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Miks see peab eraldi artikkel olema? Adeliine 2. jaanuar 2014, kell 23:12 (EET)

Minu meelest see on halb pealkiri. Ja sisu ei vasta pealkirjale. Andres (arutelu) 3. jaanuar 2014, kell 07:43 (EET)

Kui just eraldi artikkel teha, siis ehk Constantinus Suure usupoliitika. Andres (arutelu) 4. jaanuar 2014, kell 22:18 (EET)

Ei nõustu absoluutselt. Artikkel räägib Constantinuse personaalsest kokkupuututest selle usundiga. Usupoliitika võib teda ennast puudutavas artiklis olla.

Asi on selles, et artikli teemaks (pealkirjaks) peaks olema üks mõiste (mitte kaks) ning sisuks selle mõiste definitsioon ja kajastus. Adeliine 10. jaanuar 2014, kell 23:38 (EET)

See ei ole Vikipeedia puhul küll nii range. Vt ingliskeelses on ka: https://en.wikipedia.org/wiki/Constantine_the_Great_and_Christianity

Minu meelest on see halb eeskuju.
Noh, hea küll, aga varasemad usulised veendumused ei käi selle artikli alla. Ja niiviisi sõnastatud teema alla käib ju ka kristlust puudutav poliitika.
Miks ei võiks seegi olla tema enda artiklis? Andres (arutelu) 11. jaanuar 2014, kell 01:09 (EET)
Inglise vikis on nii, et üks artikkel räägib temast kui keirist, teine temast kui pühakust. Andres (arutelu) 11. jaanuar 2014, kell 01:14 (EET)

Varasemad usulised tõekspidamised käivad selle alla küll, sest Constantinuse kristlusesse pöördumine on ajalookirjutuses üks enim vaidlusi tekitanud teemasid ning seega tuleks seda detailselt lahata. Elulugu kajastav artikkel ei peaks liiga palju ühele valdkonnale keskenduma, mille tõttu ongi vaja eraldi artiklit. Inglise viki "Constantine the Grat and Chritianity" ei räägi temast kui pühakust, vaid lihtsalt mainib ära, et osades kirikutes on ta pühak. Praeguse artikli võiks ümber nimetada "Constantinus Suure usupoliitika", kuid ma ei taha, et keegi tehtud tööd tühja koha pealt kustutama hakkaks.

Artikli en:Constantine the Great alguses olevas täpsustusmärkuses on öeldud, et see artikkel räägib Constantinusest kui keisrist ja teine artikkel temast kui pühakust. Andres (arutelu) 11. jaanuar 2014, kell 16:45 (EET)
Niisugune lahkuviimine on minu meelest kunstlik ning kõik see võiks olla ühes artiklis koos.
Sa põhjendad, miks varased usulised veendumused on tähtsad, kuid mitte seda, kuidas nad teema alla lähevad. Minu meelest neil kristlusega otsest seost ei ole.
Minu meelest ei ole selles artiklis midagi nii detailset, et see ei võiks põhiartiklis olla. Mingist proportsioonist saame alles siis rääkida, kui põhiartikkel on lõpuni kirjutatud. Ja pealkiri on ebamäärane, mis viitab sellele, et niisuguse teemaga artikkel pole õigustatud. Ma ei paneks ka usupoliitikat eraldi artiklisse.
Ma ei kavatse midagi ära kustutada, teen ainult ettepaneku artiklid liita. Andres (arutelu) 11. jaanuar 2014, kell 16:57 (EET)

Esitan oma vastulaused punktide kaupa.

1. Artiklis Constantine the Great and Christianity esineb sõna pühak ainult 1-l korral (He is revered as a saint..), seega millest Sa räägid?
2. See on sinu arvates kunstlik, sest sa ei tunne teemat.
3. Varasemad usulised veendumused lähevad usupoliitika teema alla, sest metoodiliselt tavaks rääkida enne põhilugu ära ka eellugu või kirjeldada hilisantiikaja usundeid Vahemere ruumis.
4. Kuivõrd mõlemad artiklid alles kujunevad, siis ei ole otstarbekas hakata liitma, sest see ajaks just kõik segamini. Constantinuse usupoliitika on väga pikk teema, mis ei peaks kindlasti kõik tema eluloo all olema.
1. Räägin täpsustusmärkusest artikli en:Constantine the Great alguses. Saan aru, et see täpsustusmärkus ise on valesti sõnastatud.
2. Ma möönan heameelega, et ma ei tunne teemat, aga see ei ole sisuline argument.
3. No see on eelloona mõeldav, aga lugeja jaoks ei ole loomulik otsida seda siit. Hilisantiikaja usundid Vahemere ruumis peaksid veel vähem olema selle pealkirja all. Vikipeedia artiklite ülesehitus ei pea olema niisugune nagu iseseisvate artiklite oma, sest taust kuulub üldjuhul mõnda teise artiklisse. See ei oleks probleemiks, kui kõik oleks ühes kohas koos.
4. Ma olen sellega nõus, et kui artiklid lähevad liiga pikaks, siis tuleb põhjalikud käsitlused eraldi artiklitesse panna. Kui artikli teemaks oleks usupoliitika, siis Constantinuse varasemate usuliste veendumuste ja pöördumise detailne kirjeldus siia ei kuuluks. Samuti tuleks siis rääkida ka poliitikast judaismi suhtes. Mul ei ole asjaga kiiret, aga ma ei näe, kuidas põhiartikli raames kirjutamine asja segasemaks ajaks. Andres (arutelu) 11. jaanuar 2014, kell 17:42 (EET)

Aga noh, see ei ole nüüd ka mingi teab kui suur probleem, midagi väga katki pole nii või teisiti. Hea, et Sa sisu juurde tekitad. Andres (arutelu) 11. jaanuar 2014, kell 17:48 (EET)

Tõstsin varasemate veendumuste laused eluloo alla. Minu pärast võib selle nimi nüüd olla "Constantinus Suure usupoliitika", aga ma ei tea, kuidas seda teha. Judaismi puudutav veel tuleb.