Arutelu:Aurumine

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Mis vahe on sõnadel "auramine" ja "aurumine"? Siim 10:22, 9 august 2005 (UTC)

EKSS-is on sõnad "aurustuma", "auruma" ja "aurama".
"Aurustuma" tähendab 'auruks muutuma'.
"Auruma" tähendab 'keemistemperatuurist madalamal temperatuuril aurustuma', 'auruna erituma', ja 'ära aurama (lõplikult, täielikult auruma)'.
"Aurama" tähendab '(nähtavat) auru eritama; auruna erituma, auruma', piltlikult 'kaduma, ära auruma' ja vananenud tähenduses 'suitsema, tossama'. Andres 11:00, 9 august 2005 (UTC)

Samasugune eristus aurustumise ja aurumise vahel on EE 1. väljaandes. Artiklis ei räägita seega mitte aurumisest, vaid aurustumisest. Andres 11:03, 9 august 2005 (UTC)

Vikilinkides on segadus. Verdampfung on aurustumine, aurumine on Verdunstung. Andres 11:08, 9 august 2005 (UTC)

Peale vaidlustamise on sul võimalus ka artiklit parandada. Siim 11:11, 9 august 2005 (UTC)

Mu aja- ja jõuressursid on piiratud. Tahan peale tulekahju kustutamise teha ka seda, mis mulle parajasti meeldib. Andres 11:26, 9 august 2005 (UTC)
Mis ma siis teen, kustutan artikli ära? Siim 11:28, 9 august 2005 (UTC)
Vaidlustatud artiklit ei ole tarvis ära kustutada. Vaidlustamismärge on selleks, et lugeja oleks ettevaatlik, ning selleks, et meelest ära ei läheks, et artikli kallal tuleb edasi töötada. Andres 14:39, 9 august 2005 (UTC)
Kui artikkel on eksitav, siis ma eelistan, et teda ei oleks. Iseasi on see, kui vaidlustatud on väike osa suurest artiklist, siis tõesti pole vaja kustutada. Siim 14:52, 9 august 2005 (UTC)
Ma ei arva, et vaidlustamismalli lisamisega sai tulekahju kustutatud. See on sama hea kui tuletõrje tuleb kohale ja paneb põleva maja ette sildi "Ettevaatust, maja põleb". Siim 11:30, 9 august 2005 (UTC)
Aruteluleheküljele panin ju parandamiseks vajaliku info, mida Sul enne ei olnud. Rohkemaks pole mul praegu võimalust ega ka erilist isu. Andres 11:36, 9 august 2005 (UTC)

Kas kindlasti peab olema vedeliku aurustumine? Ma mäletan, mult kunagi keskkoolis füüsika eksamil küsiti seda, et kas tahkes olekus ained võivad otse aurustuda ja miskitmoodi nagu selgus, et võivad küll...vana pea ei mäleta enam ;-)--Boy 12:45, 9 august 2005 (UTC)

Jajah, selle nimi on sublimatsioon, ehk sublimeerumine. Tyypiliselt esineb vist joodi kristallide puhul (ei muutugi vedelaks, vaid auruvad). Võiks defineerida aurumist ju kui vedela või tahke agregaatoleku muutumist gaasiliseks. --Lulu 13:01, 9 august 2005 (UTC)

Kas sublimeerumine käib aurumise alla? Siim 14:54, 9 august 2005 (UTC)

Inglise viki artikkel algab nii: Evaporation is the process whereby atoms or molecules in a liquid state (or solid state if the substance sublimes) gain sufficient energy to enter the gaseous state. Andres 14:59, 9 august 2005 (UTC)
Tegelikult ei ole sellel mõistel ühest definitsiooni. Enamasti on evaporation või vaporization tõesti protsess, mis hõlmab ka sublimeerumist, aga mitte alati ei käsitleta seda nii. Eksitav on selles artiklis aga see, et aurumine peab toimuma allpool keemistemperatuuri. Nii nähakse seda harva. Kui artikkel jätta nii, siis ei ole inglise wiki link õige, sest evaporation ei sõltu keemispunktist. Soovitaksin siiski teha definitsioon lõdvemaks, mitte eemaldada linke. Siim 15:12, 9 august 2005 (UTC)
Nii palju kui mina aru sain (aga ma uurisin vähe), on inglise keeles põhimõtteliselt aurumine (allpool keemistemperatuuri) evaporation ja aurustumine vaporization, kuid nähtavasti neid sõnu järjekindlalt niiviisi ei kasutata. Artiklis evaporation räägitakse minu meelest aurumisest, kuigi definitsioonist see ei tule välja, nii et see link minu meelest sobib. Vikilinkide puhul tuleb arvestada seda, millest artikkel räägib. Andres 15:40, 9 august 2005 (UTC)
Ma ei saanud ikkagi aru, kas aurumine ja aurustumine on erinevad asjad või ei ole. Kas aurustumine on aurumine ülalpool keemistemperatuuri? Kui nii, siis kes seda väidab? Mille alusel Sa otsustad, et evaporation ja vaporization ei ole sünonüümid. Ei ole sellega nõus, et vikilinkide panemisel tuleb arvestada artikli sisuga. Esiteks ei oska ma kõiki keeli milles Vikipeediaid kirjutatakse ja ei saa seetõttu nende sisu eest vastutada. Kas ma siis ei tohi neid linke lisada? Teiseks ei meeldi mulle see põhimõte sel põhjusel, et teise viki artikkel võib olla ilmselgelt vale, aga võib eeldada, et aja jooksul tehakse ta korda, kas ma peaksin lingi lisamisega ootama niikaua kuni artikkel ära parandatakse? Siim 15:48, 9 august 2005 (UTC)