Arutelu:Anarhism

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Anarhistid on anarhia pooldajad, isikud, kes näevad selles harmooniat ja ühiskondlike suhete ideaali (Sébastien Faure: “Kes eitab autoritaarsust ja võitleb selle vastu, on anarhist.”). Anarhiste iseloomustavad järgmised põhimõtted: individuaalkollektivism ja vastastikune abi: üks kõigi ja kõik ühe eest, humanism, kosmism, hoolitsus laste eest, loomade kaitsmine, sallimatus ebaõigluse, karjerismi ning ahnitsemise vastu, ustavus anarhiale. Ent esimene ja kõige ilmsem anarhiste ühendav tunnus on nende vaenulikkus ülemvõimu ning sellest lähtudes riiki – anarhistid väidavad, et see tuleks kaotada.

Kust see on maha kirjutatud? Andres 07:28, 2 Feb 2005 (UTC)

Anarhism on universaalne ühiskondlik-filosoofiline õpetus vabadest isiksustest koosnevast võimuvabast ühiskonnast – anarhiast; teooria, mis näeb anarhias ühiskondlikku ideaali. Anarhismi filosoofiline alus on üksikisiku piiramatu vabaduse printsiip (François Rabelais: “Tee seda, mida tahad,”), sellest lähtuvalt individuaalkollektivism ja kosmism (termin pärineb Abba ja V. Gordinilt); peaeesmärk on anarhia loomine, milleni oletatavasti viib – ning ajaloos varem on mõnikord ka viinud – otsene tegevus (action directe), mille teostajateks on anarhistid. Selle eelduseks on tingimus, et kaob riik kui niisugune. Anarhism eitab mitte üksnes riiki, vaid ühes sellega ka igasugust poliitilist võimu, enamiku valitsemist vähemiku üle ja kõrgemalt poolt tulevat sundust (William Godwin: “On ainult üks võim, millele ma võin alistuda – minu enda südamesttulev kuulekus, minu enda mõtlemise meelekindlus, minu enda südametunnistusediktaat.”). Anarhism on vabadusvõitlus. Anarhism toetab seda, mis toetab vabadust, ning ründab seda, mis piirab vabadust. Anarhism peab kõrgemaks väärtuseks isikuvabadust, tunnustab inimese, kui isiksuse väärtust, väljendab hoolitsust isiku heaolu ja temale soodsate elutingimuste loomise eest. Anarhism taotleb isiksuse universaalseks arenemiseks vajalikke tingimusi, mis on ühiskonna arengu eelduseks, ja kaitseb inimese õigust oma isikupära takistamatuks arendamiseks. Anarhism rõhutab inimese õigust naudingutele, taotleb tingimuste loomist, mis võimaldaksid kõigi ühiskonnaliikmete õnneliku elu.

Kust see on maha kirjutatud? Andres 07:36, 2 Feb 2005 (UTC)

Anarhistide ja anarhismifilosoofide loend tundub üsna meelevaldsena. Andres 17:47, 2 Jun 2005 (UTC)


Tundub, nagu oleks tekst kuskilt maha kirjutatud. Peale selle on siin väga vaieldavaid väiteid, nagu "Anarhismi vastand on natsism".) Andres 16:47, 27 juuni 2005 (UTC)

Peale selle, siin on segi aetud anarhism (kui teooria) ja anarhia (kui yhiskonnakorraldus/korraldamatus). Ka kõrvalboksis peaks "anarhism" asemel olema "anarhia" (nagu "oligarhia", "monarhia" jmt). --Lulu 13. juuli 2006, kell 10.37 (UTC)

Tõsi mis tõsi. Andres 13. juuli 2006, kell 16.54 (UTC)

Enne seda on või olid juba olemas Narva Anarhistlik-Kommunistlik Noorte Ühing (alates septembrist 1917; [1]), Maavalla Anarhistlik Liit (M. A. L.; alates 10. maist 1995; [2]) ja Eesti Anarhistlik Partei (EAP; alates 30. aprillist 2002; [3]). PunaMust asutati 24. veebruaril 2006.

Seda materjali, mis räägib anarhistlikest organisatsioonidest Eestis enne PunaMusta, peaks saama siin kasutada. Andres 21. märts 2007, kell 14:09 (UTC)

Eesti ajal nimetati anarhiste kraadedeks.


Katkine link 2[muuda lähteteksti]

Korduval kontrollimisel on leitud, et järgnev välislink ei tööta. Kontrolli selle toimimist ja vajadusel paranda vigane link.

--MastiBot (arutelu) 24. juuni 2013, kell 03:46 (EEST)