Mine sisu juurde

Arusha piirkond

Allikas: Vikipeedia
Arusha piirkond

suahiili Mkoa wa Arusha
inglise Arusha Region

Pindala: 34 526 km² Muuda Vikiandmetes
Elanikke: 1 694 310 (2012)[1]
Rahvastikutihedus: 49,1 in/km²
Keskus: Arusha

Arusha piirkond on 1. järgu haldusüksus (piirkond) Tansaanias. Piirkond asub riigi kirdeosas Keenia piiri ääres. Arusha naaberpiirkonnad on idas Kilimanjaro, lõunas Manyara ning läänes Mara ja Simiyu piirkond.

Piirkond jaguneb viieks ringkonnaks: Ngorongoro, Arusha, Karatu, Monduli ja Arumeru.

Arusha piirkonna pindala on 33 809 km². Aastal 2002 elas piirkonnas 1 292 973 inimest. Olulise osa elanikest moodustavad masaid.

Piirkonna keskus ja suurim linn on Arusha, teised suuremad linnad on Monduli, Longido, Loliondo, Mto Wa Mbu, Karatu ja Usa River.

Piirkonda läbib Ida-Aafrika riftivöönd. Arusha piirkonna lääneosas asub Ngorongoro vulkaan ja seda ümbritsev UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluv Ngorongoro looduskaitseala. Sellest põhja pool asub Ol Doinyo Lengai vulkaan. Meru vulkaani ümbritseb Arusha rahvuspark. Piirkonda jääb osa Serengeti rahvuspargist. Arusha piirkonnas asub ka Umba org, kus on haruldaste Umba safiiride leiukoht.

Enamik teedest on katteta. Kolmest kattega teest üks ühendab Kilimanjaro lennujaama Nairobiga, teine viib Arushast Dodomasse ja kolmas viib Dodoma teelt Ngorongoro vulkaani juurde. Piirkonnas pole ühtki laevatatavat jõge ega järve. Keenia piiril asub soolarikas Natroni järv.

Piirkonda külastab palju turiste.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]