Mine sisu juurde

ArchiCAD

Allikas: Vikipeedia

ArchiCAD on raalprojekteerimise tarkvara Windowsi ja Macintoshi platvormile. Selle looja on Ungari firma Graphisoft. ArchiCAD kujutab endast arvuti poolt abistatud programmi, tegelemaks nii arhitektuurse kui konstruktiivse osaga kogu disainitava keskkonna vältel – olgu selleks keskkonnaks kas hooned, interjöör, väliskeskkond, objekt või muu selline. ArchiCAD-i peetakse esimeseks BIM-tarkvaraks, mis oli saadaval tavalisele lauaarvutile. Sellel on juba üle 120 000 kasutaja.

Esimese ArchiCAD-i versiooni töötas välja 1982. aastal Ungaris Budapestis Gábor Bojár. Gábor kirjutas esimese koodi programmi jaoks raha eest, mille ta sai oma naise ehteid pantides. Kuna sel ajal valitses Ida-Euroopas Nõukogude režiim, tuli Bojáril Apple'i arvuti, millega ta koodi kirjutas, salaja üle raudse eesriide vedada. Esimene programm valmis 1984 Apple Lisa arvuti jaoks, mis hiljem sai nimeks ArchiCAD. Ettevõttel oli tegevuse alguses raske hakkama saada, põhjuseks ebasoodne ärikeskkond. ArchiCAD-i kasutajate arv suurenes kiiresti aastatel 2007–2011, peamiselt Euroopa turul. Tänaseks on ArchiCAD BIM-maailmas tuntud tegija.[1] ArchiCADi tooted kuuluvad alates 2006. aastast Nemetschek Groupi[2] koosseisu.

  • Täislitsents – piiramatu ligipääs kõigile ArchiCAD-i funktsioonidele.
  • Individuaallitsents (saadaval vaid USA-s, Suurbritannias, Brasiilias, Lõuna-Koreas, Hongkongis ja Jaapanis) – täislitsentsist maha arvatud funktsioonid TeamWork, Cinema 4D rendering engine ja Hotlink/X-ref.
  • Pay-per-use litsents – kasutamise eest on vaja töötunde osta, mis lähevad programmi kasutades maha.
  • Rendilitsents – võimalik osta litsents kindlaks perioodiks (näiteks 1, 3 või 6 kuuks).
  • Demo – tugevalt piiratud versioon (salvestamine, kopeerimine ja Teamworki kasutamine ei ole võimalik, kuid saab jooniseid printida).
  • Proovilitsents – mõningate väiksemate piirangutega versioon, mis kestab 30 päeva (selle versiooniga tehtud faile saab avada ainult samas arvutis, 30 päeva möödumisel enam faile salvestada ei saa).
  • Hariduslitsents – tasuta litsents õpilastele. 1. kuu järel tuleb õppimise jätkamiseks taotleda litsents 1 aastaks, mida saab pikendada. Jätab failidele vesimärgid, mida ei ole võimalik eemaldada.[3]