Mine sisu juurde

Antonius Arena

Allikas: Vikipeedia
Arena tantsutraktaadi teine pool sisaldab tantsusammude märkimiseks Prantsusmaal ja Burgundias kasutatud tähtnimetuste selgitust: R on reveranss, ss kaks simple'it, d double, r reprinse, ja erinevalt varasematest allikatest märgib kahele poole suunatud tervitusliigutust sõna congé ja märgike 9
Basse danse'ide pealkirjad ja sammujärjestust märkivad täheread Arena tantsuraamatus

Antonius Arena (Antoine Arène; u 1500 Solliès-Pont – 1544 või 1550. aastad[1][2]) oli prantsuse jurist ja luuletaja. On muuhulgas kirjutanud ühe tantsukunstialase traktaadi.

Eluloolist[muuda | muuda lähteteksti]

Antonius Arena sündis 1500. aasta paiku Soliersi asulas (nüüdne Solliès-Pont) Toulouse'i lähedal Vari departemangus. Perekond omas tõenäoliselt maavaldust ja suguvõssa kuulus haritlasi, näiteks oli üks ta onu meditsiinidoktor. Oletatavalt 1519. aastast õppis Arena Avignoni ülikoolis õigusteadust ja arvatavasti 1521. aastal lõpetas stuudiumi, mille oli vahepeal katkestanud Provence'is puhkenud katk.

Pärast õpinguid astus ta 1527. aastal Prantsusmaa sõjaväkke ja tegi kaasa sõjakäigu Itaaliasse. Aasta-paari pärast pöördus ta Provence'i tagasi ja seadis end sisse Aix's, ilmselt juristi ametis. 1536. aasta allikas mainib teda kohtunikuametis Saint-Rémy-de-Provence'is. Suri vallalisena arvatavasti enne 1550. aastaid (täpse daatumi osas pole allikad üksmeelel)[3].

Looming[muuda | muuda lähteteksti]

Arena muljed sõjast ja selle laastavast mõjust nii sõduritele kui ka tsiviilelanikkonnale on paljude tema luuletuste teemaks. Luulet kirjutas ta toona üliõpilaste ja kirjameeste seas populaarses makaroonilises ladina keeles, milles oli eri romaani keelte elemente ning autori enda sõnaloomet. Veel käsitlesid Antonius Arena luuletused kohtuprotsesse, Avignoni tudengitavasid ja tantse, mida oli tavaks tantsida autori suhtlusringkonnas[4].

Tuntuim Arena teos on lühipealkirja "Ad suos compagnones studiantes" all (ka "Provincialis de bragardissima...") tuntud tantsu käsitlev värsivormis traktaat, mille vanim säilinud eksemplar pärineb 1520. aastate lõpust (oletatavalt 1529. aastast[5], kuid on arvatud ka, et esmatrükk ilmus 1519[6]). Pärast seda anti teost välja palju kordi, 1770. aastani on kokku loetud 32 trükki[7]. Eleegilises distihhonis kirjutatud traktaat algab hulga pikkade pühendustega ja manitsustega heade kommete järgimiseks tantsul ja suhtlemises. Teos ei sisalda kirjapandud muusikat[8], kuid selles kirjeldatakse üksikasjalikult basse danse'i[9]ja antakse kokku 58 basse danse'i sammuloendit. Napimalt käsitletakse pavaani, galjardi, tourdioni ja kuranti.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]