Antonius Arena

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Arena tantsutraktaadi teine pool sisaldab tantsusammude märkimiseks Prantsusmaal ja Burgundias kasutatud tähtnimetuste selgitust: R on reveranss, ss kaks simple'it, d double, r reprinse, ja erinevalt varasematest allikatest märgib kahele poole suunatud tervitusliigutust sõna congé ja märgike 9
Basse danse'ide pealkirjad ja sammujärjestust märkivad täheread Arena tantsuraamatus

Antonius Arena (Antoine Arène, sündinud umbes 1500. aastal Solliès-Pont's, surnud 1544. aastal või 1550. aastatel[1][2]) oli prantsuse jurist ja luuletaja. On muuhulgas kirjutanud ühe tantsukunsti alase traktaadi.

Eluloolist[muuda | muuda lähteteksti]

Antonius Arena sündis 1500. aasta paiku Soliersi asulas, nüüdne Solliès-Pont Toulouse'i lähedal Vari departemangus. Perekond omas tõenäoliselt maavaldust ja sellesse kuulus haritlasi, näiteks oli üks ta onudest meditsiinidoktor. Alates oletatavasti 1519. aastast õppis Avignoni ülikoolis õigusteadust ja arvatavasti 1521. aastal lõpetas stuudiumi, mille oli vahepeal katkestanud Provence'is puhkenud katk.

Pärast õpinguid ühines ta 1527. aastal Prantsusmaa vägedega sõjakäigul Itaalias. Aasta-paari pärast pöördus ta Provence'i tagasi ja seadis end sisse Aix's, ilmselt juristi ametis. 1536. aasta allikas mainib teda kohtunikuametis Saint-Rémy-de-Provence'is. Suri vallalisena arvatavasti enne 1550. aastaid, kuid täpse daatumi osas pole allikad üksmeelel[3].

Looming[muuda | muuda lähteteksti]

Arena muljed sõjast ja selle laastavast mõjust nii sõduritele kui ka tsiviilelanikkonnale on paljude tema luuletuste teemaks. Luulet kirjutas ta toona üliõpilaste ja kirjameeste seas populaarses makaroonilises ladina keeles, milles oli erinevate romaani keelte elemente ning autori enda sõnaloomet. Veel käsitlesid Antonius Arena luuletused teemasid nagu kohtuprotsessid, Avignoni tudengitavad ja tantsud, mida oli tavaks tantsida autori suhtlusringkonnas[4].

Tuntuim Arena teostest on lühipealkirja "Ad suos compagnones studiantes" all (ka "Provincialis de bragardissima...") tuntud tantsu käsitlev värsivormis traktaat, mille vanim säilinud eksemplar dateeritakse 1520. aastate lõppu, oletatavasti 1529. aastasse[5], kuid on arvatud ka, et esmatrükk ilmus 1519[6]. Pärast seda anti teost uuesti korduvalt välja, 1770. aastani on kokku loetud 32 trükki[7]. Eleegilises distihhonis kirjutatud traktaat algab hulga pikkade pühendustega ja manitsustega heade kommete järgimiseks tantsul ja suhtlemises. Teos ei sisalda kirjapandud muusikat[8], kuid selles kirjeldatakse üksikasjalikult basse danse'i[9]ja antakse kokku 58 basse danse'i sammuloendid. Napimalt käsitletakse pavaani, galjardi, tourdioni ja kuranti.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]