Altes Land

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Õunasaak Rübkes
Altes Land: Steinkircheni küla
"Hogendiekbrücke" Steinkirchenis

Altes Land on parandatud paduriala Alam-Saksi ja Hamburgi piirialal. Piirkond asub Hamburgist allavoolu Elbe edelakaldal ümber Stade, Buxtehude, Jorki ja Samtgemeinde Lühe. Hamburgis hõlmab see Neuenfelde, Cranzi, Francopi ja Finkenwerderi kvartalid. Altes Land on üks Elbe lodudest.

Piirkond – Põhja-Euroopa suurim katkematu puuviljakasvatuspiirkond – ulatub üle 143 km². 76,8% puudest on õunapuud, 12,7% on kirsipuud. Elbele kõige lähemal asuvad piirkonnad on suurima elanikkonnaga piirkonnad. Nende hulka kuuluvad kõige viljakamad lodud; geesti suunas ühendub ala madalsoodega.

Viljakas maa tõi kaasa põllumajanduse domineeriva kultuuri arendamise. Külad on tuntud kui Marschhufendörfer, eriline küla, kus talud asuvad tänava ääres ja maa otse nende taga. Tüüpiliseks tunnuseks on rikkalikult kaunistatud poolvahvärk-talumajad oma keeruliste sissepääsudega.

Etümoloogia[muuda | muuda lähteteksti]

Piirkonna ametlik saksakeelne nimi on Altes Land, mis tähendab "vana maad". Kuid Altes Land on vigane tõlge algsest alamsaksakeelsest Olland'ist, millel algselt ei olnud midagi pistmist "vanaga": see tuleneb mõistest Holland - mis ise pärineb Holtlandist, mis tähendab "metsamaad". See viitab piirkonna algsele parandamisele ja koloniseerimisele Hollandi asunike poolt. Esimene koloniseerimiskokkulepe ulatub tagasi 1113. aastasse ja see koostati Bremeni peapiiskopi Friedrich I ajal. Altes Landi üks omavalitsusüksusi on Hollern, nimi tuleb Holländerist (hollandlane saksa keeles). Kuid Ollandi vigane tõlge "Altes Land" on nüüd täisringi teinud, kuna enamus alamsaksa keele kõnelejaid viitab täna piirkonnale kui dat Ole Land (vana maa). Seal on ka eponüümne perioodiline väljaanne.

Geograafia ja ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Tervitusmärk Hamburgi Francopi kvartalis

Altes Land on jagatud kolmeks "miiliks" (saksa Meilen): esimene, teine ja kolmas miil. Need miilid on Elbe alamjooksu kaldal olevad tsoonid. Esimene miil, Schwinge ja Lühe jõe vahel, oli esmalt tamm ja asustati 1140. aasta paiku. Teine miil on ala esimesest idas Lühe ja Este vahel, tamm ehitati sinna 12. sajandi lõpul. Kolmas miil, Terra Nova (uus maa), Este ja Elbe vahel, tamm ehitati sinna 15. sajandi lõpus, kui piirkonda tabasid eriti tugevalt tormivoolud.

Alates 2008. aastast on turismil kohalikus majanduses oluline roll, eriti kirsi- ja õunapuude õitsemise ajal. Kuid osa viljapuuaedu asenduvad aeglaselt elamuarendusega. Paljud nendest uutest kodudest on müüdud või renditud pendeldajatele, kes töötavad Hamburgis.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]