Allveeorienteerumine

Allikas: Vikipeedia

Allveeorienteerumine on spordiala, mis seisneb orientiiride otsimises vee all kasutades selleks akvalangi, kompassi, kaugusemõõtjat (logi) ja sügavusmõõtjat.

Allveeorienteerumise eesmärk on võimalikult suur täpsus ja kiirus. Allveeorienteeruja liigub edasi lihasjõuga, kasutades jalgade otsa kinnitatud lesti. Allveeorienteeruja ainukeseks ühenduseks veepinnaga on poinöör ja selle külge kinnitatud kontrollpoi. Võistlused peetakse 2–20 meetri sügavusel välisveekogudes. Enne harjutuse sooritamist teeb võistleja vajalikud ettevalmistused kaldal. Start antakse vees 2-meetrise läbimõõduga starditsoonist. Summaarne aeg arvutatakse ümber punktideks punktitabeli abil. Allveeorienteerumine ei ole pealtvaatajate jaoks väga atraktiivne spordiala. Jaguneb mitmeteks harjutusteks: tsooniujumine, poiujumine, täheujumine, kaardiharjutus, võistkonnaharjutus 1 ja võistkonnaharjutus 2 ning paralleelujumine.

Allveeorienteerumine Eestis[muuda | muuda lähteteksti]

Juba 1908. aastal korraldasid sindilased võistlusi kiviga vee all käimises. 1921. aastal võistlesid pärnakad vee all ujumises. Ala algus meil ja mujal 1950. aastatel oli tingitud huvist veealuse maailma vastu ja legendide järgi seal olla võivatest aaretest.

Eesti esivõistlus peeti 1957. aastal Tõrva Vanamõisa järvel, mille võitis Vello Prangel. 1967. aastal anti avastart esimestel Euroopa Meistrivõistlustel Lago Maggiorel Itaalias. Selle sündmusega algas ülemaailmse allveetegevuse konföderatsiooni CMAS egiidi all peetavate rahvusvahelise allveeorienteerumise ajalugu. Tänapäeval on CMAS kõige võimsam allveeorganisatsioon maailmas, mis ühendab asjaarmastajaid kogu maailmas ja liidab enam kui 90 rahvuslikku organisatsiooni.

Eestis korraldab allveesporti Eesti Allveeliit. Tegu on meil spordialaga, mille rahvusvahelisest tipust oleme tänapäeval taandunud ja mille õitseajad meil jäävad kaugemasse minevikku. Läbi aegade parimaks treeneriks on Ott Ernesaks. Läbi aegade edukaimad allveeorienteerujad on Imand Kompus (25 kordne Eesti meister) ja Einari Talviste (21 kordne Eesti meister), Vladimir Kunitsõn (37 kordne Eesti meister). Naistest Tiina Krutob (34 kordne Eesti meister).

27. novembril 2023 valmis täispikk lavastuslik allveeorienteerumist tutvustav dokumentaalfilm "Kutsuv Kevad".

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata kategooriat: Eesti allveeujujad

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

  • Andero Põllu, Allveeorienteerumine Nõukogude Eestis. Bakalaureusetöö, Tallinna Ülikool, Tallinn, 2014. Juhendaja, Vladimir Kunitsõn.