Alfredo Stroessner

Allikas: Vikipeedia
Alfredo Stroessner

Alfredo Stroessner Matiauda (3. november 191216. august 2006) oli Paraguay sõjaväelane ja poliitik, president aastail 19541989.

Stroessneri isa oli Hugo Ströβner, kes oli pärit Saksamaalt Hofi linnast, ja ema oli Heriberta Matiauda, kes pärines jõukast Paraguay perekonnast. 1929. aastal astus ta Paraguay armeesse, 1931 sai leitnandiks. 1948 sai ta kogu Lõuna-Ameerika noorimaks kindraliks.

Tegi 4. mail 1954 41-aastaselt sõjaväe ülemjuhatajana riigipöörde ja kehtestas sõjaväediktatuuri. 15. augustil sai ta 46. Paraguay presidendiks. Ta oli äge kommunismivastane ja seetõttu sai oma valitsusajal USA "sõbraks".

Stroessner toetas Dominikaani Vabariigi invasiooni USA poolt ja saatis ka Vietnami sõtta sõdureid USA poolele. Tema valitsusaega on teravalt kritiseeritud piinamiste, inimröövide ja korruptsiooni pärast, mida tõestasid 1992. aastal "terroriarhiivid". Tema valitsusajal ei olnud kommunistlikel riikidel Paraguays saatkondasid, ainult Jugoslaavial oli (sest Jugoslaavia oli ühinenud blokivälisusliikumisega).

3. veebruaril 1989, kui ta oli võimul olnud 34 aastat ja 172 päeva, kukutati ta kindral Andrés Rodríguez Pedotti poolt, kes oli tema kauaaegne sõber. Stroessner põgenes Brasiiliasse.

Paraguaylased arvavad temast mitut moodi. Tema vihkajate silmis oli ta korrumpeerunud autoritaatne diktaator, need, kellele ta meeldis, armastavad tema valitsusajal olnud poliitilist stabiilsust ja majanduskasvu.

16. augustil 2006 suri Stroessner Brasílias insuldi tagajärjel 93-aastaselt. Ta tahtis enne surma Paraguaysse naasta, et surra oma kodumaal, aga Paraguay valitsus keeldus teda riiki lubamast ja ähvardas ta arreteerida.