Alexander Wilson

Allikas: Vikipeedia
 See artikkel räägib luuletajast ja ornitoloogist, kirjaniku ja luuraja kohta vaata artiklit Alexander Wilson (kirjanik ja luuraja); jooksja kohta vaata artiklit Alexander Wilson (jooksja).

Alexander Wilson (6. juuli 1766 Paisley, Šotimaa23. august 1813 Philadelphia, Pennsylvania) oli šoti päritolu Ameerika luuletaja, ornitoloog ja illustraator.

Robert Burnsi värsid inspireerisid teda luulega tegelema. Wilson kirjutas ballaade, pastoraalseid luuletusi ja satiirilisi kommentaare kangakudumisvabriku kohta, kus ta alates 1779. aastast õpipoisina töötas. Üks eriti torkava sisuga luuletus vabrikuomaniku kohta tõi karistuseks teoste avaliku põletamise ja vangistuse. Pärast vabanemist läks ta 1794. aastal Ameerikasse. Seal teenis ta elatist õpetamisega. Tuntud loodusteadlane William Bartram õhutas tema huvi ornitoloogia ja maalimise vastu. Wilson otsustas avaldada Põhja-Ameerika lindude illustratsioonide kogu ning reisis mööda maad, kogudes materjali, maalides ning äratades huvi oma teose vastu, mis ilmus üheksas köites aastatel 1808–1814 pealkirjaga "American Ornithology". Selles oli illustreeritud 268 linnuliiki, kellest 26 olid varem kirjeldamata. Wilson oli väljapaistev Ameerika ornitoloog, paljud linnuliigid on tema järgi nimetatud.