Ala-too väljak

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Ala-too väljak, vaade lõuna suunas. Väljaku keskel on 2011. aastal maha võetud Vabaduse sammas.

Ala-too väljak (kirgiisi keeles Ала-тоо аянты) on Biškeki keskväljak.

Väljak rajati 1984 Kirgiisi NSV 60. aastapäevaks. Sel ajal kandis ta nime Lenini väljak. Praeguse nime sai väljak 1991. Väljaku keskel asus suur Lenini kuju, mis 2003 teisaldati väiksemale väljakule 200 meetrit põhja pool ja asendati Vabaduse sambaga (Erkindik). 2011. aasta juulis võeti Vabaduse sammas maha, et asandada see monumendiga müütilisele kangelasele Manasile[1].

Väljaku lähistel asub valitsuse hoone, vahetult väljaku ääres kultuuri- ja informatsiooniministeerium. Mõnisada meetrit põhja pool paikneb Džogorku Kengeši (parlamendi) hoone, 200 meetrit ida pool asub Biškeki nullkilomeeter. Väljakut läbib Tšüj prospekt.

Väljakut on kasutatud riiklike sündmuste tähistamise paigana, samuti on see olnud meeleavalduste ja rahutuste tulipunktiks. 2005 toimusid seal Tulbirevolutsiooni ajal suurimad valitsusvastased meeleavaldused. Pärast väljaku enda kontrolli alla võtmist ründasid rahvamassid Valget maja. Revolutsioon sundis presidendi Askar Akajevi maalt põgenema ja hiljem ametist tagasi astuma.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]