Aktiivmaatriksiga orgaaniline valgusdiood

Allikas: Vikipeedia

Aktiivmaatriksiga orgaaniline valgusdiood ehk AMOLED (inglise keeles Active-matrix organic light-emitting diode) on ekraanitehnoloogia, mida enim kasutatakse mobiilsetes seadmetes ja televisioonis. Sõna "aktiivmaatriks" nimetuse alguses viitab pikslite adresseerimise tehnoloogiale.

Tööpõhimõte[muuda | muuda lähteteksti]

Aktiivmaatriksiga OLEDi skeem

AMOLED-ekraan koosneb OLED-pikslite maatriksist. OLED-pikslid on paigutatud õhukestele kiletransistoritele (TFT-d), mis töötavad lülititena, mis kontrollivad iga üksiku piksli tööd, ja toodavad valgust, kui neid elektriliselt mõjutada.

Üldjuhul kontrollib voolu vähemalt kaks TFT-d ühe piksli kohta. Üks alustab ja lõpetab kondensaatori täitmist ning teine hoiab ühtlast pinget ja loob pikslile ühtlase voolu. Sealjuures ei ole vaja suurt voolutugevust erinevalt passiivmaatriksiga OLED-idest.

Kiletransistori põhja tehnoloogia on väga oluline AMOLED-ekraanide tootmisel. On kaks põhilist AMOLED-ide tootmistehnoloogiat: polükristalse räni baasil ja amorfse räni baasil. Need tehnoloogiad pakuvad võimaluse toota aktiivmaatriksite põhjasid madalatel temperatuuridel (alla 150 °C) otse painduvatele pindadele, saades nii painduvad AMOLED-ekraanid.[1]

Eelised[muuda | muuda lähteteksti]

Aktiivmaatriksiga OLED-ekraanid pakuvad kiiremaid värskendussagedusi kui nende passiivmaatriksiga kaaslased, parandades reageerimisaega kiiruseni alla ühe millisekundi. Ja nad tarbivad märgatavalt vähem voolu. See eelis teeb aktiivmaatriksiga OLED-ekraani väga sobivaks kaasaskantavale elektroonikale, kus energiatarve on väga oluline aku kestvusele.

Kui palju energiat ekraan tarbib, sõltub suuresti sellest, mis värvi kuvatakse ja kui eredalt. Näiteks üks masstootmises olev QVGA OLED-ekraan tarbib 3 W energiat, kuvades musta teksti valgel taustal, aga ainult 0,7 W, kui kuvab valget teksti mustal taustal. Seetõttu, et mustad pikslid lülituvad täielikult välja, võimaldab AMOLED-ekraan kuvada palju paremat kontrasti kui näiteks LCD-ekraan. [2][3]

Puudused[muuda | muuda lähteteksti]

AMOLED-ekraane võib olla halb näha otsese päikesevalguse käes, kui võrrelda neid LCD-ekraanidega, sest nende maksimaalne heledus on väiksem. Samsungi Super AMOLED-tehnoloogia läheneb probleemile nii, et vähendab ekraanikihtide kaugust teineteise suhtes. Lisaks kasutatakse tihti PenTile tehnoloogiat, milles iga piksli värvi positsiooni mingil määral muudetakse. Lisaks on PenTile RGBW tehnoloogia, kus on lisatud valge piksliosa, mis laseb küll läbi rohkem valgust ja ekraan muutub erksamaks, aga samal ajal tekitab ekraanile teralisust.

Orgaanilised materjalid, mida AMOLED-ekraanides kasutatakse, kipuvad aja jooksul lagunema. On loodud tehnoloogiaid selle kompenseerimiseks.

Nõudlus AMOLED-ekraanide järele on suur ja Samsungi ekraanide tarneraskuste tõttu on mõnede HTC telefonide ekraanid asendatud Samsungi ja Sony SLCD-ekraanidega. Uute tootmisbaaside loomisega 2011. aastal suudetakse AMOLED-i nõudlusega toime tulla.[4]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

OLED – parem ülevaade orgaanilistest valgusdioodidest ning aktiiv- ja passiivmaatriksi erinevustest.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Sarma, Kalluri R.; Chanley, Charles; Dodd, Sonia R.; Roush, Jared; Schmidt, John; Srdanov, Gordana; Stevenson, Matthew; Wessel, Ralf; Innocenzo, Jeffrey; Yu, Gang; O'Regan, Marie B.; MacDonald, W. A.; Eveson, R.; Long, Ke; Gleskova, Helena; Wagner, Sigurd; Sturm, James C. (2003). "Active-matrix OLED using 150°C a-Si TFT backplane built on flexible plastic substrate (Proceedings Paper)". SPIE Proceedings 5080: 180. doi:10.1117/12.497638.  [1]
  2. Mian Dong; Choi, Y.-S.K; Lin Zhong (Juuli 2009). "Power modeling of graphical user interfaces on OLED displays". Design Automation Conference, 2009. DAC '09. 46th ACM/IEEE (IEEE): 652–657. 
  3. "Active-matrix OLED". Inglise.
  4. "Samsung Mobile Display to Boost 2011 Production". Wall Street Journal. 2010-09-06. Vaadatud 2011-01-01.