Ahelaloend

Allikas: Vikipeedia

Ahelaloend ehk netlist (net kui võrk ja list kui nimekiri) on elektriahela hargnemispunktide ehk sõlmede vaheliste ühenduste (ahelate) nimekiri. Sõna net tähistab elektriahela sõlme ehk elektriliste ühenduste "võrku" elektriahela elementide vahel, näiteks juhtmete, trükkplaadi ühendusradade või muude ühenduste kogumit. Rohkem kui kahe sõlmega kirje ahelaloendis (ahelaloendi element) kirjeldab mitut elektriahelat (mitut kontuuri).

Ahelaloendit kasutatakse elektriahela kirjeldamiseks elektriahelate modelleerimisprogrammides. Näiteks kasutatakse ahelaloendit laialdaselt analoog- ja jõu-elektriahelate projekteerimisel ja digitaalelektroonika disainiprotsessis riistvara ühenduste kirjeldamiseks. Andmete ülekandmiseks projekteerimisprogrammide (CAD programmide) vahel on kasutusel mitmesuguseid ahelaloendi vorminguid. Trükkplaatide projekteerimisel koostab programm sisestatud elektroonikaskeemi põhjal automaatselt ahelaloendi mis seotakse vastavate elektroonikakomponentide jälgpindade ühendustega. Plaatidele paigutatavate komponentide jälgpindade vaheliste ühenduste kogumeid nimetatakse "rotiühendusteks" (inglise keeles "rat") ja kõiki ühendusi kokku nimetatakse võrguks või "rotipesaks" (inglise keeles "ratnest"). Ühendusi tähistatakse eri programmides nii nimede kui ka numbritega[1].

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Elektroonikaseadmete raalprojekteerimine. (2002). /Madis Lehtla, TTÜ elektriajamite ja jõuelektroonika instituut, ISBN 9985-69-025-7, lk. 135