Ad hoc

Allikas: Vikipeedia

Ad hoc (ladina keeles 'selleks') on väljend, mida kasutatakse tähenduses 'kindlaks otstarbeks, selleks korraks või juhtumiks'. Rahvusvahelistes suhetes ja diplomaatias on termin kasutusel, et ära märkida mingi kindla ülesande täitmiseks ette võetud ühekordseid aktsioone või loodud institutsioone, mida pole võimalik kasutada muudes olukordades või teiste küsimuste lahendamisel. See tähendab, et pöördudes näiteks ad hoc arbitraaži ehk vahekohtu poole, kinnitavad vaidlevad pooled seda terminit kasutades, et nad loovad üksnes esilekerkinud probleemi lahendamiseks teatud organi, mis pärast tüliküsimuse lahendamist lõpetab oma eksisteerimise. Ad hoc seadus kujutab endast mingi konkreetse intsidendi või eesmärgi lahendamiseks mõeldud dokumenti ja ei sulandu üldisesse seadusandlusesse. Organisatsioonides ja institutsioonides võivad olla ad hoc osakonnad, mis lahendavad mingit kindlat kitsast ülesannet ega kuulu selle organisatsiooni põhistruktuuri.

On olukordi, kus ad hoc omab negatiivset allteksti, viidates sellele, et keegi võib viljeleda reaktsioonilist tegevust või tal puudub strateegilise planeerimise oskus.

Rahvusvahelises suhtlemises viidatakse selle termini kasutamisega nõusolekut suhtlevate poolte vahel lahendada mõnda küsimust operatiivselt ja jooksvalt. ÜRO raames on levinud ad hoc komiteede loomine, et töötada läbi arutusele tuleva küsimusega seotud materjalid. Ärijuhtimises tähendab ad hoc mõiste, et tervikliku strateegilise juhtimistegevuse raames lahendatakse mingit konkreetset esilekerkinud olukorda.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]