Mine sisu juurde

Abhisit Vejjajiva

Allikas: Vikipeedia
Abhisit Vejjajiva

Abhisit Vejjajiva (tai อภิสิทธิ์ เวชชาชีวะ; sündinud 3. augustil 1964 Suurbritannias Newcastle-upon-Tyne'is) on Tai poliitik.

Ta oli 17. detsembrist 2008 kuni 5. augustini 2011 Tai peaminister.

Abhisit Vejjajiva sündis Inglismaal arstide perekonnas. Ta omandas Oxfordi Ülikoolis bakalaureusekraadi filosoofia, politoloogia ja majandusteaduse alal; hiljem sai magistrikraadi majandusteaduse ja bakalaureusekraadi õigusteaduse alal. Ta pidas muu hulgas loenguid ka Tai ülikoolides.

Abhisit Vejjajiva poliitikukarjäär algas 1992. aastal, kui ta valiti Bangkoki esindajana parlamenti. Alates aprillist 2005 on ta Tai Demokraatliku Partei esimees. Pärast 2007. aasta parlamendivalimisi sai temast opositsioonijuht.

Pärast seda, kui Tai konstitutsioonikohus saatis 2. detsembril 2008 laiali valitseva Rahva Võimu Partei ja tema koalitsioonikaaslased ning keelustas nende parteide juhtide osalemise poliitikas, astus peaminister Somchai Wongsawat tagasi ja peaministri kohusetäitjaks sai Chaovarat Chanweerakul.

Seejärel valis Tai parlament 15. detsembril 2008 Abhisit Vejjajiva riigi peaministriks, kuningas Bhumibol Adulyadej kinnitas ta ametisse 17. detsembril.


Eelnev
Chaovarat Chanweerakul
kohusetäitja
Tai peaminister
17. detsember 20085. august 2011
Järgnev
Yingluck Shinawatra