2010. aasta Haiti maavärin

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Haiti maavärina epitsentri asukoht
Vaade Port-au-Prince'ile 13. jaanuaril 2010

Haiti maavärin on maavärin, mis toimus 12. jaanuaril 2010 kell 16.53 kohaliku aja järgi Haiti saare lääneosas.

Maavärina magnituudiga 7 epitsenter oli umbes 25 km pealinnast Port-au-Prince'ist lääne pool, maavärina kolle oli sügavusel 13 km. Maavärin purustas hooneid ja nõudis hulgaliselt inimelusid. 18. jaanuari 2010 seisuga oli ÜRO hinnangul hukkunuid vähemalt 75 000, kuid Haitil paiknevate USA vägede kindral hindas tõenäoliseks hukkunute arvuks umbes 200 000 inimest. 4. veebruariks oli Haiti valitsuse hinnangu kohaselt hukkunute arv kasvanud 212 000 inimeseni.

Rahvusvahelise Punase Risti andmetel pääses maavärina tõttu Port-au-Prince´i vanglast põgenema umbes 4000 vangi. Punase Risti töötajad ei leidnud pooleldi kokku kukkunud vanglast ühtegi elus inimest. Maavärinas hukkunuid oli paarikümne ümber.

Maavärin muutis linna rusuhunnikuks. Palju ei ole enam alles ka parlamendihoonest ja presidendipaleest. Siiani on selgusetu ÜRO peasekretäri egiidi all oleva Haiti missiooni juhtide saatus. Diplomaatilistest allikatest teatati infoagentuurile Interfax, et ÜRO peasekretäri Ban Ki-mooni esindaja Haitil ja tema asetäitjad on ikka veel teadmata kadunud. Arvatavasti on nad hukkunud.

15. jaanuaril alustasid Ameerika Ühendriigid maavärinas raskelt kannatada saanud Haitisse oma vägede saatmist – nelja päevaga toimetatakse haitilastele appi 10 000 USA sõdurit.

16. jaanuaril teatas Senegali president Abdoulaye Wade, et pakub osale maavärinas oma kodu kaotanud haitilastele võimaluse asuda ümber Senegali ja eraldab selleks neile tasuta maad. Samal päeval saabus Haiti olukorraga tutvuma Ameerika Ühendriikide riigisekretär Hillary Clinton.

17. jaanuaril saabus Haitile erakorralisele visiidile ÜRO peasekretär Ban Ki-moon.

18. jaanuaril saabus Haitile Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni erisaadik Bill Clinton eesmärgiga toimetada saarele humanitaarabi ja kohtuda kohalike riigijuhtidega.

20. jaanuaril teatasid Ameerika Ühendriigid täiendavalt veel 4000 sõduri saatmisest Haitile päästetööde korraldamiseks.