14 Wall Street

Allikas: Vikipeedia
14 Wall Street
Üldandmed
Asukoht  Ameerika Ühendriigid
New York
Koordinaadid 40° 42′ 27″ N, 74° 0′ 39″ W
Kaart

14 Wall Street (endise nimega Bankers Trust Company Building) on 37-korruseline büroopindadega kõrghoone New Yorgis.

Kirjeldus[muuda | muuda lähteteksti]

See asub Lower Manhattani ärikeskuse südames Wall Streeti ja Nassau Streeti nurgal, New York Stock Exchange'i lähedal. See oli Bankers Trusti peakontor kuni hoone müümiseni 1937. aastal.

164,59 meetri kõrguse ehitise projekteeris arhitektuuribüroo Trowbridge & Livingston ning see ehitati aastatel 19101912 historitsistlikus stiilis. Hoone uusklassitsistlikus lahenduses on eeskujuks võetud Halikarnassose mausoleumi asetust San Marco kampaniili otsas. Varem asus samal krundil Gillender Building. See oli esimene kõrghoone maailmas, mis lammutati, et rajada samasse kohta uus, kõrgem hoone. Bankers Trust Company Buildingist endast sai seejärel maailma kõrgeim pangandushoone, kuigi pank ise kasutas kolme alumist korrust, ülemised korrused anti üüripindadeks. 31. korrusel asus korter, mis kuulus John Pierpont Morganile. Korteri pind muudeti hiljem kõrgklassi prantsuse restoraniks The 14 Wall Street, mis sulges uksed 2006. aastal.

1997. aastal määras New York City Mälestusmärkide Säilitamise Komisjon ehitise kaitsealuseks mälestusmärgiks (New York City Landmark).

Pildid[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]