Šotimaa viimane kuningas

Allikas: Vikipeedia
Šotimaa viimane kuningas
The Last King of Scotland
Žanr draama
Režissöör Kevin MacDonald
Produtsent Andrea Calderwood
Lisa Bryer
Charles Steel
Stsenaarium Peter Morgan
Jeremy Brock
Peaosades Forest Whitaker
James McAvoy
Kerry Washington
Simon McBurney
Gillian Anderson
Muusika Alex Heffes
Operaator Stuart Howell
Filmistuudio Fox Searchlight Pictures
Aasta 2006
Esilinastus Flag of the United Kingdom.svg 12. jaanuar 2007
Flag of Estonia.svg 16. veebruar 2007
Kestus 2h 1min
Riik Suurbritannia
Ameerika Ühendriigid
Keel inglise
IMDb profiil

"Šotimaa viimane kuningas" (ingl The Last King of Scotland) on Oscariga pärjatud 2006. aasta draamafilm, mille lavastajaks Kevin MacDonald.

Film põhineb 1998. aasta samanimelisel romaanil, mille autoriks Giles Foden. Filmi stsenaariumi kirjutasid Peter Morgan ja Jeremy Brock.

Süžee[muuda | muuda lähteteksti]

Film "Šotimaa viimane kuningas" räägib noorest Šoti päritolu arstist dr Nicholas Garriganist (James McAvoy), kes aastal 1971 reisib Ugandasse, et seal arstina töötada. Juhuste kokkulangemisel ravitseb ta Uganda värskelt ametisse astunud presidenti Idi Amini (Forest Whitaker), kes talle seejärel oma isikliku ihuarsti ametikohta pakub.

Algselt on Nicholas oma uuest ametikohast ja sellega kaasnevast aust vaimustuses ning keeldub nägemast koledusi, mida Idi Amin riigis korda saadab. Kui ta enam enda ümber toimuvat välja ei suuda kannata ja lahkuda soovib, keelab Amin selle ja võtab talt reisipassi.

Lõpuks ei näe Nicholas enam muud väljapääsu toimuvat peatada kui diktaatori mõrvamine ja olles Amini usaldusväärseim nõunik, üritab ta teda mürgitada. Samal ajal maandub Ugandas palestiina terroristide kaaperdatud lennuk ning Nicholas peab ohvritele appi minema. Amin saab aga teada, et Nicholas teda tappa üritas ja lisaks eelnevalt tema naisega maganud oli ning määratab talle karistuseks kohutava piinamise. Nicholasele tõttab aga appi dr Junju (David Oyelowo), kes tal kaapertatud lennukiohvritega tagasi Inglismaale suunduva lennuki peale aitab pääseda, et too saaks Ugandas toimuvatest koledustest teistele teda anda.

Osatäitjad[muuda | muuda lähteteksti]

Auhinnad[muuda | muuda lähteteksti]

Oscar (2007)

Kuldgloobus (2007)

Briti Filmi- ja Telekunsti Akadeemia auhind (2007)

  • Parim Suurbritannia film
  • Parim meesnäitleja – Forest Whitaker
  • Parim mugandatud käsikiri

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]