Ukraina Ülemraada

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Ülemraada)
Jump to navigation Jump to search
Ukraina Ülemraada
Верховна Рада України
Logo of the Verkhovna Rada of Ukraine.svg
1 Верховна Рада України VADIM CHUPRINA ©.jpg

Ukraina Ülemraada ehk Verhovna Rada (ukraina keeles Верховна Рада України 'Ukraina Ülemraada') on Ukraina ühekojaline parlament, millel on 423 liiget.

Kogu valitakse viieks aastaks, kusjuures 225 liiget valitakse otse ühemandaadilistes ringkondades ja 225 võrdeliste valimiste põhimõttel. Ukrainas kehtib 3% valimiskünnis.

Ülesanded[muuda | muuda lähteteksti]

Ülemraadal rolliks on võtta vastu seaduseid, sh riigieelarve kinnitamine ja konstitutsiooniparandused, ratifitseerida välislepingud, määrata peaminister ja mõned muud ametiisikud, määrata kolmandik Konstitutsioonikohtu koosseisust, valida (eluaegseid) kohtunikke, algatada presidendi tagasikutsumine.

Presidendil on õigus Ülemraada poolt vastuvõetud seadused vetostada, Ülemraadal omakorda õigus kahe-kolmandiku saadikute toetusel veto tühistada.

Juhtimine[muuda | muuda lähteteksti]

Ülemraada esimehe ülesandeks on juhatada istungit, allkirjastada seadused ja saata nad presidendile väljakuulutamiseks, allkirjastada ja välja kuulutada parlamentaarsed aktid jne. Esimehel on õigus kokku kutsuda erakorralisi istungeid. Juhul kui presidendipost mingil põhjusel ennetähtaegselt vabaneb, asub Ülemraada esimees piiratud volitustega riigipea kohusetäitjaks.

Koosseisud[muuda | muuda lähteteksti]

Viies koosseis[muuda | muuda lähteteksti]

Ülemraada viies koosseis valiti 26. märtsil 2006. Parlamendis oli esindatud 5 erakonda ja valimisliitu: Regioonide Partei (186 kohta), Julija Tõmošenko Blokk (129), Meie Ukraina Blokk (81), Ukraina Sotsialistlik Partei ja Ukraina Kommunistlik Partei. Selle Ülemraada koosseisu esimees oli Oleksandr Moroz.

Kuues koosseis[muuda | muuda lähteteksti]

Verhovna Rada kuues koosseis valiti erakorralistel valimistel 30. septembril 2007 . Parlamenti pääses 5 erakonda ja valimisliitu: Regioonide Partei (175 kohta), Julija Tõmošenko Blokk (156), Meie Ukraina Blokk (72), Ukraina Kommunistlik Partei (27) ja Lõtvõni Blokk (20).

Ülemraada esimees oli 2008. aasta novembrini Arseni Jatsenjuk, pärast tema tagasiastumist on selles ametis Volodõmõr Lõtvõn.

9. oktoobril 2008 püüdis president Viktor Juštšenko parlamenti, mis ei saanud hakkama uue valitsuse moodustamisega, laiali saata nagu ta oli teinud kahe viimase koosseisuga 2006. ja 2007. aastal.

Seitsmes koosseis[muuda | muuda lähteteksti]

Valiti 28. oktoobril 2012. Parlamenti pääsenud suuremad parteid olid Regioonide partei (185 kohta), Üleukrainaline Ühendus Isamaa (Batkivštšina, 101), Ukraina Demokraatlik Reformiallianss (UDAR, 40), Üleukrainaline Ühendus Vabadus (Svoboda, 37) ja Ukraina Kommunistlik Partei (32). Ühemandaadilistest ringkondadest pääses parlamenti 43 sõltumatut saadikut.

Pärast veebruaris 2014 Euromaidanil toimunud sündmusi ja president Viktor Janukovõtši põgenemist riigist muutus jõudude vahekord Ülemraadas. 2014. aasta 20. aprilli seisuga kuulub Regioonide partei saadikurühma 104 liiget, Batkivštšina rühma 88 liiget, UDARi rühma 41 liiget, Svoboda rühma 37 liiget, UKP rühma 33 liiget, majandusliku arengu fraktsiooni 36 liiget, Suveräänse Euroopa Ukraina fraktsiooni 36 liiget. 72 saadikut ei kuulu fraktsioonidesse.

Ülemraada valimised[muuda | muuda lähteteksti]

  • 4.–18. märtsini 1990 toimusid valimised kahes voorus 450 koha täitmiseks 450 valimisringkonnas ja täideti 442 kohta.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislink[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]