Mine sisu juurde

Ülemaailmne Ligipääsetavuse Teadlikkuse Päev

Allikas: Vikipeedia

Ülemaailmne Ligipääsetavuse Teadlikkuse Päev (inglise Global Accessibility Awareness Day) on rahvusvaheline tähtpäev, mis on pühendatud teenuste ja kaupade kaasavale disainile ja laiemalt ühiskonna loomisele, mis tagaks kõigile võimalikult võrdsed võimalused igapäevaelus osalemiseks. Ligipääsetavuse teadlikkuse päeva tähistatakse alates 2015. aastast iga mai kolmandal neljapäeval.[1]

Mis on ligipääsetavus?

[muuda | muuda lähteteksti]

Enam kui ühel miljardil inimesel üle maailma on puue, mida 70% juhtumitest on raske silmaga tuvastada.[2] Ligipääsetavus on keskkondade, teenuste ja toodete disain, mis on erivajadustega inimeste suhtes sõbralik. See tähendab, et toodet või teenust saab iseseisvalt kasutada sõltumata nägemis-, kuulmis-, liikumis- või intellektipuudest.

2011. aastal kirjutas Los Angelese veebiarendaja Joe Devon oma kriitilises blogipostituses, et Internetis ei olnud piisavalt kvaliteetset infot selle kohta, kuidas luua ligipääsetavaid veebilehti.[3] Oma blogis pakkus Joe, et aastas peaks olema päev, kus programmeerijad jagaksid parimaid praktikaid ligipääsetavatest IT-lahendustest, mida teised arendajad võiksid oma digiprojektides rakendada. Seda postitust märkas ligipääsetavuse ekspert Jennison Asuncion, kelle osalusega algas vastav teavitustöö.[1] Iga aastaga pakub ligipääsetavuse tehnoloogiate areng aina rohkem võimalusi paremini kaasata erivajadustega inimesi nii tööl kui ka vabal ajal.

Eestis ligipääsetavuse edendamisega on tegelenud 2019 - 2021 aastatel Riigikantselei Liigipääsetavuse rakkerühm.[4] Puuetega inimesi rakkerühmas esindas Eesti Puuetega Inimeste Koda, mis jätkab vabaühendusena ligipääsetavuse teadlikkuse tõstmist ja erinevate ligipääsetavuse arendamisele suunatud projektide nõustamist[5].

Ligipääsetavuse edendamise initsiatiivid

[muuda | muuda lähteteksti]

Ligipääsetavuse edendamiseks kuulutas 2018. aastal välja Microsofti tegevjuht Satya Nadella programmi "Tehisintellekt erivajaduse jaoks" (AI for Disability).[6] Viieaastase programmi raames panustab Microsoft 25 miljonit dollarit tehisintellektil põhinevate lahenduste arendamisele, mis toetavad puudega inimesi. Programmi raames pakutakse konsultatsioone ja tehnilist tuge neile, kes tegelevad ligipääsetavust edendavate lahenduste elluviimisega. Microsofti poolt toodetud tehisintellekti kasutatakse kuvandite tuvastamisel, video subtiitrite genereerimisel ja paljudes muudes tegevustes. Lisaks võivad kõik soovijad taotleda rahastust tehisintellektil põhinevatele projektidele, mis aitavad erivajadustega inimestel leida tööd ja toetavad iseseisvust igapäevaelus.

Ligipääsetavad IT lahendused

[muuda | muuda lähteteksti]

Iga digitoode vajab ligipääsetavuse testi. Ilma professionaalse abi kaasamiseta võib droovida näiteks kasutada arvuti programmi ilma hiire või puuteplaadita. Selleks Windows 10 võimaldab kontrollida kursorit pilguga, mille jaoks kasutatakse silmade jälgimist. Teksti võib kirjutada silmade liigutamise abil ekraanis ilmuva klaviatuuriga. Teine võimalus on üldse ekraani välja lülitada ja kasutada navigeerimiseks ekraanilugejat [7]. Veebilehtede puhul on kasulik proovida, kas näiteks nägemispuudega inimene oleks võimeline seda mugavalt kasutama.

  1. 1,0 1,1 Asuncion, Jennison. "Background". Global Accessibility Awareness Day (inglise).
  2. The World Bank. "DISABILITY INCLUSION" (inglise).
  3. Devon, Joe. "CHALLENGE: Accessibility know-how needs to go mainstream with developers. NOW". MySQLTalk (inglise).
  4. Riigikantselei. "Ligipääsetavuse rakkerühm".
  5. Eesti Puuetega Inimeste Koda. "Ligipääsetavus".
  6. Microsoft. "AI for Accessibility". Microsoft (inglise).
  7. Microsoft. "Windows 10 Complete Guide to Narrator". Microsoft (inglise).