Éponine

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Éponine on Victor Hugo romaani "Hüljatud" üks keskseid tegelasi. Ta on kõrtsmike Thénardier'de tütar, tänavapoisi Gavroche'i vanem õde. Peale Gavroche'i on Éponine'il romaanis kirjeldatud ka õde Azelmat ning kaht nooremat venda, kes sarnaselt ülejäänud perekonnaga elavad tänavaelu.

Victor Hugo mainib, et kentsaka nime Éponine olla Madam Thenardier avastanud ühest "halvast romaanist", säärasest, mida naine ikka lugeda tavatses. Éponine on keskne romaani kolmandas köites. Tüdruk on kõrvuni armunud tudeng Mariusesse, kes aga teda sugugi tähele ei pane. Südamevalust hoolimata aitab Éponine oma armastatu kokku viia tema ihaldatud tüdruku Cosette'iga, pärast mida Éponine hukkub Pariisi tudengirahutuste käigus. Tüdruk püüab oma kehaga kinni Mariuse suunas lastud kuuli ning sureb barrikaadidel verekaotusesse.

Muusikalis "Hüljatud" on Éponine'i karakter võrreldes kirjandusteoses öeldule muudetud tunduvalt romantilisemaks ja sügavamaks. Kui romaani lugedes on mitmed Éponine'i käitumised tõlgendatavad kiiva omamissooviga, millega seostub isegi teatav annus kiuslikkust, siis lavateoses tõuseb peatähtsaks armastus Mariuse vastu. Éponine'i muusikaline partii on lüüriline, kuid tüdruku mitmekesine karakter pakub näitlejale alati huvitavaid mänguvõimalusi. Sageli on see roll naisnäitlejatele üks soovitumaid muusikalides.

Éponine'i osatäitja esitada on muusikali üks emotsionaalselt võimsamaid ballaade "On My Own" (eesti keeles tõlgitud "Ihuüksi") teise vaatuse algupoolel. Tüdruk laulab sihitult öises Pariisis jalutades oma tunnetest Mariuse vastu, ent on samas sunnitud enesele tunnistama selle unistuse täitumatust. Laulus kõlavaid võrdlusi uinuvast Pariisist, jõest, peegeldustest veepinnal, raagus puulatvadest jne mainib romaaniveergudel ka Victor Hugo.

Muusikali üks emotsionaalseid kõrghetki on tüdruku surmastseen barrikaadidel oma salaarmastuse Mariuse käte vahel. Enne viimast hingetõmmet saab neiu lõpuks ometi tunda tõelist õnne ning annab noormehele mõista oma tunnete suurusest. Duetis Mariusega kõlab barrikaadidel "A Little Fall of Rain" (eesti keeles "Väike vihmapiisk").

Maailmalavadel on Éponine'i mänginud näiteks Lea Salonga, Sandra Kim, Frances Ruffelle jpt. Eestis mängisid seda rolli aastal 2001 Ele Millistfer ja Kelli Uustani, Vanemuise versioonis aga Hedi Maaroos ja Kärt Anton. Muusikali 2012. aasta filmiversioonis kehastas Eponine'i Samantha Barks, kes on sama rolli ka teatrilaval esitanud.