Éliane Radigue

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Éliane Radigue (sündinud 1932) on Prantsusmaal tegutsev helilooja ja helikunstnik, kelle loomingu peamiseks tehniliseks väljendusvahendiks on olnud helisüntees ja magnetlinditehnikad ning kes tänapäeval kirjutab muusikat peamiselt akustilistele instrumentidele.

Radigue eelistatud instrumendiks on olnud Pariisi stuudios asuv analoogsüntesaator ARP 2500. Ajastule omaselt kasutas Radigue oma tööde salvestamisel lintmagnetofoni ja magnetofoni põhiseid lindistustehnikaid, olles töötanud konkreetmuusikaga Pierre Schaefferi eksperimentaalmuusika stuudios Studio d'Essai ja Pierre Henry stuudios. Éliane Radigue peetakse 20. saj. elektroonilise muusika üheks silmapaistvaks viljelejaks, kelle omanäoline loometöö kestab tänaseni, olles uuel sajandil võtnud osaliselt ka hoopis uue suuna.

Ajavahemikus 1971 kuni 2000 kasutas Radigue oma helitöös analoogsüntesaatorit ARP 2500. Selle kaasabil salvestas ta ome teosed Chryp-tus, Geelriandre, 𝛹 847, Biogénésis, Transamorem-Transmortem, Adnos, Les Chans de Milarepa, Jetsun Mila, La Triologie de la Mort, L'Îlle re-sonante. Mitmed nendest töödest kannavad budismi vaimu ja vaimsus on olnud Radigue muusika oluliseks mõjutajaks. Ta on tegelenud budistliku praktikaga ja pühendanud budistlikele tekstidele mitu enda tööd. Hilisemasse loomingusse (alates 2000’) kuuluvad teosed on kirjutatud akustilistele instrumentidele.

Radigue kutsub üles helide hoolikamale kuulamisele muusika loomisel ja vastuvõtmisel ning ütleb, et muusika võib peegeldada kuulaja meelt. "Heli tajumist mõjutab see, kuidas me helile läheneme, meie kuulamise kvaliteet, sest alles kuulates muudame me helid päriselt enda omaks. Avades oma keha ja meele aktiivsele kuulamisele, on võimalik leida erilisi asju. Kuulamistingimused on muidugi erineval ajal ja erineva meeleoluga erinevad. Seetõttu peegeldabki (muusika - tõlk) kuulamise ajal meie meeleseisundit - toimib peeglieffekt. Igasuguse heli kuulamine ja kasutamine muusikas on (sobivatel tingimustel - tõlk) võimalik. Minu silmad avas selle mõistmiseks kohtumine konkreetmuusikaga." (intervjuust Julia Eckhardtiga, 2019, lk 47)

Teadaolevalt pole Eestis Éliane Radigue loomingut seni avalikult ette kantud.

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

  • Julia Eckhardt (2019). Intermediary Spaces / Espaces Intermédiares. Brüssel: Umland Editions

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]