Trell

Allikas: Vikipeedia
Kaasaegne elektritrell norskmehanismiga

Trell ehk trellpuur ehk käsipuur on mehhaaniline tööriist aukude puurimiseks ehitus-, üldehitus-, pingi- ning tisleritöödel.

<br=clear all>

Trellide tüübid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Käsitrell[muuda | redigeeri lähteteksti]

Käsitrell

Käsitrell on väiksemate aukude tegemise riist, mis pannakse pöörlema spiraalmehhanismi abil inimese käte musklijõuga. Enne elektri jõul töötavate trellide kasutuselevõttu oli levinuim puurtööriist väntpuur, sellega puurimine oli kauakestev ning väsitav. Varasemad puurimisriistad olid käsipuur (kahe käega pööratav riist palkidesse salapulgaaukude tegemiseks), oherdi, naaskel ning puuriotsikutest lusikpuur.

<br=clear all>

Elektritrell[muuda | redigeeri lähteteksti]

Elektritrelli ehitus:
1 — veomuundur
2 — lüliti
3 — kiiruseregulaator
4 — süsiklemmid
5 — rootor
6 — staator
7 — norskmehhanism
8 — mehhanism
9 — padrun
10 — toitejuhe

On püstolikujuline tööriist, mille tööotsiku (padruni) paneb pöörlema väike elektrimootor. Maailma esimese elektritrelli leiutas Wilhelm Emil Fein 1895 aastal. 1955 aastal Metabo tegi lööktrelli.

Morsekoonus

Tänapäeval varustatakse elektritrellid türistori- või sümistori veomuunduriga, lülitiga, reversiga, reostaat- või türistori võimsusregulaatoriga. Tihti on elektritrelli varustuses norskmehhanism, mis võimaldab puurida betooni ja raudbetooni. Kui trelli võimsus on rohkem 500 W, siis puuri fikseerimiseks padrunis kasutatakse "Morse'i koonust".

<br=clear all>

Akutrell

Akutrell[muuda | redigeeri lähteteksti]

Akutrell on väikese võimsusega elektritrell, mis kasutatakse juhtudel, kui tööriista ühendamine juhtme abil elektrivõrku on tülikas või ohtlik. Akutrelli käivitamiseks kasutatakse reostaat- või transistorilülitit, mistõttu padruni pöörlemise kiirus sõltub nupplüliti päästiku vajutamise sügavusest. Toitmiseks kasutatakse elektriakut.

<br=clear all>

Padrunid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Rusikapadrun

Rusikpadrun[muuda | redigeeri lähteteksti]

Rusikpadrun kujub ette silindri, mille pealispinnas liigub ring või hülss. Liikumise ajal hakkavad metallrusikad lähenema või kaugenema silindri sees (vt pilti) sõltuvalt liikumissuunast.

SDS[muuda | redigeeri lähteteksti]

SDS ehk kiirpadrun on trellipadrun, mille kasutamiseks ei ole vaja võtit ja mille konstruktsioon võimaldab ka padrunite kiiret vahetust. Kiirpadruni kasutamiseks on vaja 14 mm SDS-lukuga puuri.

Erinevat tüüpi puurid

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]

Trellide tootjad[muuda | redigeeri lähteteksti]