Servomootor

Allikas: Vikipeedia

Servomootor on tagasisidestatud täpne mootor, mis on laialdaselt kasutuses automaatikas, robootikas ja mudelismis. Servomootor saab liikumissignaalid läbi servovõimendi kontrollerist. Liikumist kontrollivad tahhomeeter ja positsiooni enkooder, mis häiringute puhul saadavad signaale kontrollerisse. Kontroller seejärel muudab vastavalt programmile servomootori kiirust.

Mudelismi servo[muuda | redigeeri lähteteksti]

Lahti võetud standardservo. Näha on reduktor, alalisvoolumootor ja elektroonika.

Mudelismi servod on väikesed ja kerged (2 kuni 200 grammi) servomootorid, mida kasutatakse mudelismis. Nende liikuv jõuõlg saab hoida fikseeritud asendit kindlaks määratud liikumisvahemikus (tavaliselt 180 kraadi). Servomootoreid ei kasutata põhilise mootorina vaid juhtimiseks, näiteks mudellennuki tüürpindade, mudellaeva tüüri või mudelauto rataste keeramiseks.

Tavalisemad mudelismi servod koosnevad alalisvoolumootorist, reduktorist, tagasisideks potentsiomeetrist ja juhtelektroonikast.[1] Servomootoreid valmistatakse erinevates suurustes, millest kõige levinum on standardservo. Standardservo mõõtmed on umbes 40 x 20 x 40 mm ja kaal ~45 g. Toodetakse ka standardservost suuremaid ja väiksemaid servosid.

Kolm erinevat mudeliservo juhtsignaali

Mudelismiservosid juhitakse tavaliselt 50 Hz sagedusega pulsilaiusmoduleeritud signaaliga. Kasutusel on pulsid laiusega üks kuni kaks millisekundit. Ühe millisekundi pikkune pulss liigutab servo ühte äärmisesse asendisse, pooleteise millisekundiline keskele ja kahe millisekundiline teise serva.

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

  1. Alar Ainla. Robotiehitamise juhend Servomootor. (PDF) Kasutatud 2013-03-08.