Recep Tayyip Erdoğan

Allikas: Vikipeedia
Recep Tayyip Erdoğan

Recep Tayyip Erdoğan ([ˈrɛdʒɛp ˈtɑːjip ˈɛrdɔːɑn]; sündinud 26. veebruaril 1954) on Türgi poliitik, peaminister alates 14. märtsist 2003, islamile lähedase Õigluse ja Arengu Partei esimees alates partei asutamisest Vooruse Parteist lahkulöönute poolt 2001. aastal.

Aastatel 19941998 oli Erdoğan İstanbuli linnapea. Tollal kuulus ta Heaoluparteisse, mis 1998. aastal põhiseadusvastasena (ilmaliku riigi põhimõtte ohustamises süüdistatuna) keelustati. Erdoğan ise pidi 1999. aasta algul kandma neli kuud kümnekuulisest vanglakaristusest kemalismi ohustava luuletuse avaliku ettekandmise eest.

2002. aasta parlamendivalimistel ei võimaldatud Erdoğanil kui kriminaalkaristust kandnul kandideerida. Valimised võitis siiski tema juhitav Õigluse ja Arengu Partei, mis kogus üle 34% häältest ja, olles edukam kahest valimiskünnise ületanud parteist, sai parlamendis suure enamuse. Et Erdoğan saaks asuda valitsusjuhi kohale, muudeti põhiseadust. Seni täitis peaministri kohuseid Abdullah Gül.

2008. aastal, pärast seda kui parlament otsustas kaotada pearäti kandmise keelu Türgi ülikoolides, taotles riigi peaprokurör konstitutsioonikohtult Erdoğani partei keelustamist. Taotluse rahuldamisel rakendunuks Erdoğanile ja tema parteikaaslastele 5-aastane tegutsemiskeeld. Konstitutsioonikohus leidis, et partei on süüdi sekularismivastases tegevuses, kuid partei keelustamiseks vajalik kvalifitseeritud häälteenamus (7 poolthäält 11-st) jäi napilt (6 poolthäält) saavutamata. Karistuseks piirati partei riiklikku rahastamist.

2013. aastal puhkesid Türgis ulatuslikud meeleavaldused Erdoğani valitsuse poliitika ja kasvava autoritaarsuse vastu. 2014. aasta märtsis ilmusid internetti väidetavad Erdoğani telefonikõnede salvestused, mis talle korruptsioonivarju heitsid; seejärel blokeeriti Türgis Twitter.

Isiklikku[muuda | redigeeri lähteteksti]

Recep Tayyip Erdoğan on abielus Emine Erdoğaniga (sündinud 1955, neiupõlvenimi Gülbaran). Emine on araabia päritolu ja abikaasad on rõhutanud, et olid algselt erinevate islami harude järgijad. Neil on kaks poega Ahmet Burak ja Necmeddin Bilâl ning kaks tütart Esra ja Sümeyye.

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

Eelnev:
Abdullah Gül
Türgi peaminister
14. märts 2003
Järgnev:
ametis