Mosh

Allikas: Vikipeedia
Kontserdipublik moshimas

Mosh (tuntud ka kui slam-dancing) on pungi, hardcore pungi, hard rocki ja vähemal määral ka metali austajate seas levinud tantsustiil, mida võib kirjeldada kui agressiivselt üksteisega tõuklemist ning energilist ja kohati kaootilist liikumist.

Hoolimata näivast vägivaldsuset on moshimisel siiski kujunenud teatav etikett, mida üldiselt järgitakse. Näiteks kaotatud esemed korjatakse üles ja tõstetakse kõrgele pea kohale, et omanik neid märkaks, ja kukkunud moshija aidatakse kohe püsti tagasi.

Ajalugu[muuda | redigeeri lähteteksti]

Moshi kui termini päritolu kohta on erinevaid arvamusi. Üks levinumaid on, et sõna tuleb hardcore punk bändi Bad Brains liikmete H.R. ja/või Darryl Jeniferi Jamaica-pärasest sõna mash hääldusest, mida on täheldatud Bad Brainsi lauludes "Mash It Up" ja "Mash down Babylon". Teine levinud seisukoht on, et termini leiutas Vinnie Stigma hardcore bändist Agnostic Front, kes kasutas seda akronüümina väljendist March Of Skin Head.

Mosh(imine) kui tegevus on pärit 1980. aastate Washingtoni hardcore pungi lavapildist ning selle eellaseks oli pogo-vormis slam-dancing.

Moshimise elemendid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Mida moshimiseks peetakse ja mida mitte, võib piirkonniti (ja ka ringkonniti) varieeruda. N-ö üldtunnustatud on järgnevad "elemendid".

Headbanging[muuda | redigeeri lähteteksti]

Headbanging on ilmselt vanim ja populaarseim osa moshimisest, mille käigus moshija pillutab oma pead ette-taha, enamasti muusika rütmis. Harilikult liigub kaasa ka ülakeha. Efekti lisavad pikad juuksed.

Antud moshimise vorm on saanud palju kriitikat seoses arvamusega, et regulaarne headbang’ingu harrastamine võib põhjustada ajukahjustusi.

Pogo[muuda | redigeeri lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Pogo (tantsustiil)

Pogot võib pidada tänapäevase moshi eelkäijaks. Pogotamise käigus hüppab moshija lihtsalt vertikaalselt ühel kohal üles-alla.

Body-slam[muuda | redigeeri lähteteksti]

Body-slam on moshimise üks levinud elemente, mille käigus moshijad hüppavad pigem horisontaalses suunas, põrkudes omavahel. Tihtipeale hüpatakse ka vastu mosh-pit’i servas seisvaid inimesi, püüdes neid moshimisse kaasata.

Stage-diving[muuda | redigeeri lähteteksti]

Stage-diving on "trikk", mida enamasti sooritavad parajasti esineva bändi liikmed, kuid sageli ka lavaesised moshijad, kes ronivad lava servale ning hüppavad sealt kontserdikülastajate sekka – eeldades, et nood hüppaja kinni püüavad. Õnnestumiseks on soovituslik, et publiku seas oleks mõned sõbrad, kes hüppaja esimesena kinni püüavad. Enamasti hüpatakse selg ees. Et rahvas oleks võimeline hüppajat kinni püüdma, peaks viimane end laiali sirutama, kuna siis on kandepind võimalikult suur. Stage-diving’ut saab korralikult sooritada vaid kontsertidel, kus puuduvad lavaesised piirded.

Crowd-surfing[muuda | redigeeri lähteteksti]

Crowd-surfing mosh-pit alas

Crowd-surfing on stage-diving’u edasiarendus. Selle käigus moshija veeretab ennast üle publiku peade, kasutades kandepinnaks nende käsi. Crowd-surfing’ut võib pidada üheks peamiseks moshimisega seotud õnnetuste põhjustajaks. Enamasti on soorituse põhieesmärgiks pääseda lähemale lavale ning mosh pit’ile.

Mosh-pit[muuda | redigeeri lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Mosh-pit

Mosh-pit on termin, mis tähistab ala, kus parasjagu moshitakse, ning sellel viibivaid moshijaid. Enamasti torkab see ala kontserdil silma sellega, et seal toimub kiire ja tugev trügimine ning inimesed mosh-pit’is ei ole nii tihedalt koos kui mujal, sest need kontserdikülastajad, kes ei moshi, tõmbuvad moshijatest eemale, et mitte mosh-pit’is jalgu jääda või end vigastada.

Suuremad õnnetusjuhtumid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kui kontserdi alguses alustavad moshimisega enamasti vaid mõned üksikud lava ees, siis sageli kütavad nad ülejäänuid nügides ja tõugates rahva üles, mistõttu võib rahvamassi sees moshimine kiiresti väga laiale alale levida ning väljuda kontrolli alt. Siiski tuleb tõsisemaid õnnetusjuhtumeid ette tavaliselt vaid siis, kui bänd ise rahvast agresiivsusele õhutab.

  • Smashing Pumpkinsi 1996. aastal Dublinis toimunud kontserdi ajal sai moshides surma 17-aastane Bernadette O'Brien.
  • Üheksa inimest surid aastal 2000 Taanis Roskilde Festivalil Pearl Jami konserdi ajal. Kaheksa hukkusid koha peal ja üks suri hiljem haiglas rinnapiirkonda saadud vigastustesse. Põhjuseks loetakse mitmete kehvade asjaolude kokkulangemist. Ühena neist näiteks seda, et üks kontsert oli just parasjagu lõppenud ja teine algamas, nii et suuremad rahvamassid olid liikvel. Surma otseseks põhjuseks peetakse tagant peale pressivat rahvamassi ning crowd-surfamist, mis surus mitmed inimesed pikali, mille tagajärjel nad lämbusid. Pearl Jam andis hiljem välja singli "Love Boat Captain", milles on otsesed vihjed sellele tragöödiale.[1]
  • 2001. aastal sai Limp Bizkiti kontserdi ajal Austraalias Big Day Out Festivalil surma Jessica Michalik, kes lämbus pärast seda, kui oli rahvamassi poolt lömastatud.

Anti-mosh[muuda | redigeeri lähteteksti]

Paljud bändid ei salli enda kontsertide ajal moshimist ning seisavad avalikult selle vastu. Moshimise vastased on enamasti seisukohal, et moshimine on lihtsalt lapsik viis tõestada rahvamassile enda julgust, tehes vägivaldseid ning teisi ohtu seadvaid liigutusi. Paljud ei pea moshimist kui sellist tantsustiiliks, vaid vaatavad seda kui kaklemist ja vägivaldsuse ilmingut.

Anti-mosh bändide nimekiri[muuda | redigeeri lähteteksti]

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]