Mellotron

Allikas: Vikipeedia

Mellotron on 1960. aastate algusest alates Suurbritannias Birminghamis Mellotronics'i toodetud polüfooniline elektromehaaniline ning sämplipõhine (ingl sample playback) iseloomuliku helipildiga analoog-klahvpill.

Tihti peetakse Mellotroni esimeseks sämplipõhiseks pilliks, mis on siiski ekslik, sest maailma esimeseks selliseks klahvpilliks on Chamberlin, mille alusel Mellotron on loodud. Arvamus on ilmselt tingitud asjaolust, et Mellotron on lihtsalt laiemalt kasutusel ning levinud.

Klahvi vajutamisel surutakse lint vastu helipead ning linti hakatakse maha mängima.

Mellotroni vahetatavad helipangad on salvestatud magnetlintidele, mis töötavad lineaarselt ning paralleelselt, mitte luupides, nagu tihti on arvatud. Iga lindi pikkuseks oli u 8 sekundit ja need sisaldasid flöötide, viiulite, vaskpuhkpillide, inimhäälte jne sämpleid ning näiteks ka sämplitud lugude juppe.

Igal klahvi alla kuuluvad taasesitus-magnethelipead võimaldasid mängida eelnevalt salvestatud (inglise pre-recorded) hääli, st mellotroniga ei saanud sämplida, vaid ainult taasesitada lintidele salvestatut.

Mellotron suudab erinevaid instrumente vägagi usutavalt imiteerida, kuna mehhaanilised eripärad (lindi käima tõmbamise jõnksatus jms.) sarnanevad naturaalpillide mängimisel tekkivate mehhaaniliste momentidega.

Mellotroni tuntumad mudelid on MI ja MII ning M400. MI ja MII on suuremõõtmelised, stuudios kasutatavad kahe klaviatuuriga instrumendid, mis suudavad imiteerida mitmeid instrumente (viiulit, viiuliorkestrit, flööti, kitarri, klaverit, orelit jm.) ning sisaldavad ka rütmigrupi imitatsioone, mille juhtimiseks on vasem klaviatuur. M400 on väiksemamõõduline portatiivne instrument, mis imiteerib viiuliorkestrit, flööti ja isegi inimkoori. M400-t kasutasid mitmed 1970-ndate rockansamblid kontsertidel.

Mellotron

Mellotroni tüüpiline sound on näiteks biitlite loos "Strawberry Fields Forever".

Iga klahvi all olev helipea ja rullik puhkeasendis.

Tuntud Mellotron’i kasutajaid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]