Kõpu vald

Allikas: Vikipeedia

Kõpu vald


Lipu pilt puudub

Vapi pilt puudub


Pindala: 258,7 km²
Elanikke: 706 (2011)
Keskus: Kõpu
EHAKi kood: 0360


Kõpu valla kaart

Kõpu vald asub Viljandi maakonnas.

Üldinfo[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kõpu vald on Viljandimaa üks läänepoolsemaid omavalitsusi. Valla pindala on 258,78 km². Kõput ümbritsevad Pärsti vald, Suure-Jaani vald, Halliste vald, Saarde vald ning Tori vald. Riigimetsa haldamisega tegeleb vallas kaks metskonda - Kõpu ja Soomaa.

Ajalugu[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kõpu nime päritolu ei ole täpselt teada. Friedrich Kuhlbars on kirjutanud, et Kõpu nimi tähendab aiaga ümberpiiratud kohta. 1481. aastal on Viljandist Kõppu viivat teed nimetatud Koppesche Weg (saksa keeles on Koppe tipp, latv või hari). Mõisa kohta on teateid aastast 1593 (Kepa; hiljem Gross-Kõppo ehk Suure-Kõpu)

Asustus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Vallas on 1 alevik (Kõpu) ja 9 küla: Iia, Kuninga, Laane, Punaküla, Supsi, Seruküla, Tipu, Uia ja Vanaveski.

Asukoht[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kõpu vald asub Viljandimaa lääneosas. Põhjast piiravad seda Suure-Jaani, idast Viljandi, lõunast Halliste ja Saarde vald, läänes on ühine piir Surju, Paikuse ja Tori vallaga. Vald ulatab põhjast lõunasse 18 km ja idast läände 30 km pindalaga 258,7 km². Kõpu valla keskus, Kõpu alevik, asub Viljandi - Kilingi-Nõmme maantee ääres 20 km kaugusel Viljandist. Pärnusse on Kõpust 70 km, Tallinna 185 km, Tartusse 100 km.

Kõpu vald paikneb Sakala kõrgustiku lääneserval ja Pärnu tasandikul. Valla idaosa hõlmab põhiliselt vooreline ala, mida Kõpu ürgorg eraldab kõrgustikust. Läänealad on niisked ja metsarikkad, asustus levib seal vaid jõgede kallastel. Seal on palju säilinud inimeste poolt rikkumata loodust.

Peamiseks tegevusalaks on Kõpus põllumajandus, metsamajandus ning puidutööstus.

Rahvastik[muuda | redigeeri lähteteksti]

Rahva arvu poolest on Kõpu vald maakonna väikseim. 22. augusti 2007 seisuga elas vallas 778 inimest, neist mehi 389 ja naisi 389; 2009. aasta jaanuari seisuga oli elanikke 763. Asustustihedus on 3,5 inimest ruutkilomeetri kohta.

Loodus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kõpu valla pindalast 94,9 km² hõlmab Soomaa rahvuspark, mis on ka valla põhiline turismiobjekt. Valla territooriumile jäävad Öördi (7154 ha) ja Kikerpera sookaitsealad. Muudest vaatamisväärtustest võib esile tõsta Laiakivi, Kullese künnapuu, Ristimänni, Upsi tamme, Torga männi ning Halliste puisniidu botaanilise kaitseala. Turistidele pakuvad huvi ka Soomaal eelkõige kevadeti toimuvad ulatuslikud üleujutused.

Soomaa rahvuspark[muuda | redigeeri lähteteksti]

Valla territooriumile jääb Soomaa rahvuspargi külastuskeskus Tipu külas Kõrtsi-Tõramaal, mis on avatud alates 6. augustist 1998. Külastuskeskus tutvustab külastajatele Soomaa rahvusparki ja korraldab ekskursioone. Hoones saab korraldada konverentse ja seminare.

Suure-Kõpu mõis[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kõpu mõis.jpg

Suure-Kõpu mõisa kivist kahekordne hilisklassitsistlikus stiilis härrastemaja valmis 1847. aastal. Mõisahoonele on iseloomulik suur keskne vestibüül, Pompei maalingutega söögisaal ja kunstmarmorist seintega ballisaal. Mõis pakub külastajale rahvusliku toidu elamust koos muusikaga ning mõisa ruumid sobivad hästi erinevate ajastute stiilipidude korraldamiseks.

Kõpu Külastuskeskus[muuda | redigeeri lähteteksti]

8. märtsil 2014.a avati Kõpu Külastuskeskus, mis asub Viljandimaal, Kõpu alevikus, Viljandi-Pärnu maantee ääres, endises Meierei hoones. Külastuskeskuse vahetusse lähedusse jääb renoveeritud Suure-Kõpu mõis, Kõpu Peetri kirik ning Soomaa Rahvuspark.Kõpu Külastuskeskus jagab infot Viljandimaa turismipiirkonna ja turismiettevõtjate kohta ning vahendab kohalike turismiettevõtjate teenuseid ja koostatud teenusepakette. Samuti kogutakse ja jagatakse teavet piirkonna vaatamisväärsuste ning sündmuste kohta.

Vaatamisväärsused[muuda | redigeeri lähteteksti]

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]


58.3269444425.31166667