Jootmine

Allikas: Vikipeedia
Disambig gray.svg  See artikkel räägib materjalide ühendamise meetodist; põllumajandusloomade jootmise kohta vaata artiklit Jootmine (põllumajandus)

Jootmine trükkplaadil

Jootmine on materjalide ühendamise protsess, kus kasutatakse tahkes olekus joodiseid, mis sulatamise juures märgavad joodetavaid pindu, imbuvad liitepragudesse ja kristalliseerudes moodustavad püsiva liite.

Üheaegselt mõjuvate füüsikalis-keemiliste protsesside poolest on jootmine üks keerukaimatest toimingutest. Samaaegselt peavad sobilikult suhestuma sulavus, pinna märgamine, kapillaarne voolavus, aurustumine, kristalliseerumine jne.

Tööstuslikel jooteliinidel kasutatavad meetodid on induktsioonmeetod, muhvelahjus ja kaitsekeskonnas kuumutamine, laser- ja plasmatehnoloogiad ning elektroonikaosiste liinil jootmine tinavannis.

Terminoloogia[muuda | redigeeri lähteteksti]

Jootmise sünonüümina kasutatakse tihti mõistet tinutamine, mis on praktiliselt sama protsess ja seisneb detailide ühendamises jootetinaga (Sn-Pb) ning toiduainetega kokkupuutuvate esemete juures ühendamist tinaga (Sn).

Oluline on eristada mõistet tinatamine, mis on näiteks plekktahvli katmine sulatinaga ja mille tulemiks on juudiplekk, millest tehti vanasti konservikarpe (seejuures nimetati tollal tina inglistinaks). Ka tänapäeval kasutatakse vähesel määral tinatatud plekist konservikarpee.

Kirjandus[muuda | redigeeri lähteteksti]

  • A. Navrozki. "Paika i sborka", 2004 (vene keeles)

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]