Humanitaarabi

Allikas: Vikipeedia

Humanitaarabi on kiireloomuline materiaalne abi (nt toiduained, vesi, ravimid, eluase jms) tsiviilelanikkonnale looduse või inimese poolt esile kutsutud õnnetuste, nt looduskatastroofide ja näljahäda korral või sõjaga kaasnevate kannatuste tagajärede leevendamiseks või likvideerimiseks.

Humanitaarabi eesmärk on toetada ja täiendada sihtriigi valitsuse vastavaid meetmeid elanikkonna põhivajaduste täitmiseks.

Humanitaarabi andmist koordineeritakse enamasti rahvusvaheliste humanitaarorganisatsioonide poolt, nagu näiteks Rahvusvaheline Punase Risti Komitee (ICRC), ÜRO Humanitaarabiasjade Koordinatsiooni Büroo (OCHA) jms). Euroopa Liit on üks maailma suurimatest humanitaarabi andjatest. 1992. aastal loodi Euroopa komisjoni humanitaarabi amet ECHO, mille eesmärk on anda abi loodusõnnetuste ja inimeste poolt tekitatud katastroofide ohvritele. Humanitaarabi andmine tugineb mittediskrimineerimise, sõltumatuse ja inimlikkuse printsiipidele.

Humanitaarabi ja arengukoostöö vahe seisneb antava abi kestuses ja iseloomus. Humanitaarabi antakse katastroofide tagajärgede leevendamiseks või likvideerimiseks; arengukoostöö on pikemaajaline toetus kogukonna arenguks.

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]