Friisi hobune

Allikas: Vikipeedia
Friisi hobune
Frisian horse.jpg
Algkeeles Frysk Hynder, Fries paard
Päritolu
Riik/piirkond Holland
Välimus
Turjakõrgus 1,55–1,70 m
Värvused must

Friisi hobune (friisi keeles Frysk hynder, hollandi keeles Fries paard) on Friisimaa provintsist Hollandist pärit hobusetõug. See on ainuke pőline hobusetõug Hollandis.

Ajalugu[muuda | redigeeri lähteteksti]

Tegu on küllaltki vana hobusetõuga mis pärineb väidetavalt aastast 1000 eKr. kui ta oli Roomlaste poolt hinnatud kui rakseveo hobune.[1] Keskajal kasutati Friisi hobuseid rüütlihobustena. Hiljem on neid ristatud Andaluusia hobusega mis on tõule lisanud temperamenti ja sihvakust. Seda tõugu hobuseid kasutati ka taludes kergematel töödel ja pühapäeval vankri ees.

Friisi hobune on olnud mitmel korral väljasuremisega ohustatud.

19. sajandil oli traavisport populaarseks muutumas ja nii üritati ka seda tõugu paremaks muuta neid traavlitega ristates. Ka see lisas Friisi hobusele sihvakust kuid õigeid traavleid neist ei saanud.

1879. aastal asutati Friisi Hobuse Tõuraamat [2], mis oli ühtlasi ka esimene hobuste tõuraamat Hollandis. Hoolimata sellest, oli aastal 1913 kõigest kolm sugutäkku nimestikus. Tõug päästeti tänu hoolikale aretusprogrammile.

Kasutamine[muuda | redigeeri lähteteksti]

Friisi hobuseid kasutatakse tihti koolisõidus ja tõlla vői vankri ees. Takistussõiduks ei ole see hobusetõug eriti sobiv tänu tema loomulikule kehahoiakule. Nende kena välimuse tõttu kasutatakse Friisi hobuseid tihti Ameerika filmides. Näiteks on neid näha filmides:

Välimus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Friisi hobusel on väga omanäoline välimus. Nad on musta värvi ja pika ning paksu laka ja sabaga. Ka on neil pikad sõrgatsitutid mida, erinevalte teistele hobusetõugudele, tavaliselt ei pügata. Varem võis Friisi hobune värvuse poolest ka hall või raudjas olla, kuid need värvid on aastate jooksul välja aretatud. Valged märgised pole üldiselt tõuraamatu poolt soovitud, kuid kuni 3,2 sentimeetrine täht on lubatud. Valged laigud mujal hobuse kehal või näol allpool silmajoont pole lubatud. [3] Turjakõrgus on 1,55 (tõuraamatusse pääsemiseks) ja 1,70 meetri vahel. Kõrgemaid hobuseid ei pruugita tõuraamatusse lasta.

Iseloom[muuda | redigeeri lähteteksti]

Friisi hobune on iseloomult intelligentne, elavaloomuline aga mitte tuline, töötahteline ja ustav.

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

  1. Horse (The Complete Guide) by Mary Gordon Watson, R. Russell Lyon, Sue Montgomery
  2. KFPS. KFPS General Information. Kasutatud 12. veebruar2012. (inglise keel)
  3. KFPS. Breeding goal of KFPS. 16. jaanuar 2012. Kasutatud 16. jaanuar 2012. (inglise keel)

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]