Fotokunst

Allikas: Vikipeedia
Eesti klarnetist ja dirigent Toomas Vavilov
Foto: Kaupo Kikkas

Fotokunst (ka kunstfotograafia ja fine art fotograafia) on kujutava kunsti liik, mis on loodud peamiselt kunstniku nägemuse väljendamiseks ja mis saavutab oma kunstilise mõjuvuse fotograafia vahenditega.

Ajalugu[muuda | redigeeri lähteteksti]

Edukaid katseid fotokunsti praktiseerimisel tehti juba Victoria ajastul selliste fotokunsti pioneeride poolt nagu näiteks Julia Margaret Cameron, Charles Lutwidge Dodgson, William Henry Fox Talbot, Robert Adamson ja Oscar Gustave Rejlander.

1860. aastal pakkus briti portreefotograaf Cornelius Jabez Hughes välja kolm võimalikku jaotust fotograafia jaoks: mehaaniline fotograafia (mechanical photography), fotokunst (art-photography) ja kõrgema klassi fotokunst (high-art photography).[1] Nimetatutest esimesse kategooriasse oleksid kuulunud kujutavate objektide lihtsad reproduktsoonid, kus "kõik pildi osad on ühtlaselt teravad ja täiuslikud". Teise kategooriasse kuulumiseks oleks asjade käiku pidanud sekkuma kunstnik, kes looduslikku omatahtsi ümber kujundaks, et luua veelgi ilusam ja täiuslikum kujutis. Viimasesse grupp kuulumiseks oleks aga fotod pidanud sihtima juba kõrgemaid eesmärke, kui teise kategooria piltide enamus. Need fotod poleks mitte tohtinud piirduda pelgalt vaatajate lõbustamisega vaid neid pigem "juhendama, puhastama ja õilistama".

Fotograafe[muuda | redigeeri lähteteksti]

Näiteid piltidest[muuda | redigeeri lähteteksti]

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

  1. John Hannavy, toimetaja: "Encyclopedia of Nineteeth-Century Photography". Volume 1. 2008 (lk. 74) ISBN 9780415972352

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]