Ferrotüüp

Allikas: Vikipeedia
Ferrotüüp 20. sajandi algusest.

Ferrotüüp on eelnevalt mustaks värvitud ja siis valgustundlikuks muudetud plekkalusele valmistatud foto. Erinevalt tema eelkäijast ambrotüübist ilmub kujutis kohe positiivis. Ferrotüüp põhineb märgkolloidsel menetlusel.

Avastamine ja areng[muuda | redigeeri lähteteksti]

Ferrotüüpi tutvustas esimest korda Adolphe Alexandre Martin 1853. aastal, kuid selle patenteerisid alles 3 aastat hiljem Hamilton L. Smith Gambier Ohios ja William Kloen Suurbritannias.

Ferrotüüpia sai kiiresti väga populaarseks nii Ameerika Ühendriikides (kodusõja ajal) kui ka Suurbritannias. Ferrotüüpia sobis väga hästi tänavafotograafidele, kuna see protsess oli lihtne ja kiire ning oma äri alustamiseks polnud vaja palju kapitali. Fotograafid töötasid nüüd ka laatadel, tänavatel, randades ja karnevalidel, kuna pildi tegemine käis kiiresti, ei vajanud kuivatamist ega olnud ka kallis. Nad kasutasid kaamerat "Mendel- ette", mis tegi pildi vaid minutiga valmis ja foto hinnaks tuli umbes 0,35 Ameerika dollarit. See tõi fotograafia lähedamale ka töölisklassile, kuna enne said endale pildistamist lubada vaid jõukamad inimesed. Kui enne tehti pilte enamjaolt tähtsamatel üritustel, siis nüüd muutus pildistamine rohkem igapäevaseks, inimesed olid piltidel palju vabamalt.

Erinevused ambrotüüpidest[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kuna ferrotüübid olid tugevamad, sai neid saata ka postiga, erinevalt ambrotüüpidest, mis olid klaasist ja läksid kergesti katki. Samuti sai neid metallplaate ilusti lõigata, st pilte sai panna nüüd prosside ja medaljonide sisse.

Neid oli raske eristada eelkäijatest ambrotüüpidest, kuna näiliselt on nad sarnased. Ümbrises ferrotüüpi saab eristada ambrotüübist magnetiga – kas see tõmbab pildi külge või ei.

Ferrotüübid olid oma värvidelt ühetaolised. Fotograafid värvisid neid käsitsi üle, et muuta neid natukene elavamaks.

Nimetuse areng[muuda | redigeeri lähteteksti]

Alguses kutsuti seda melainotype'iks, siis ferrotüübiks ja lõpuks tintype'iks. Viimane on siiski väärnimetus, kuna fotosid ei tehtud tina-, vaid raudplaatidele.

Hooldamine[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kuna metallplaadid on vastuvõtlikud igasugusele mõlkidele ja aukudele, siis niiskust või vett saades kipuvad nad rooste minema. See tähendab, et ferrotüüpe ei tohi kunagi veega puhastada, vaid neid peab puhastama kuivalt pehme harjaga.

Ferrotüübi lõpp[muuda | redigeeri lähteteksti]

Ferrotüübi tõrjus 1880. aastatel välja kuivplaat, kuid paljud fotograafid jätkasid ferrotüüpia kasutamist kuni 1950. aastateni.

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]