Ferrotüüp

Allikas: Vikipeedia
Ferrotüüp 20. sajandi algusest.

Ferrotüüp on eelnevalt mustaks värvitud ning siis valgustundlikuks muudetud plekkalusele valmistatud foto. Erinevalt tema eelkäijast ambrotüübist ilmub kujutis kohe positiivis. Ferrotüüp põhineb märgkolloidsel menetlusel.

Avastamine ning areng[muuda | redigeeri lähteteksti]

Ferrotüüpi tutvustati esimest korda Adolphe Alexandre Martini poolt 1853. aastal, kuid see patendeeriti alles 3 aastat hiljem Hamilton L. Smith Gambier'i poolt Ohios ning William Kloen'i poolt Suurbritannias.

Ferrotüüpia sai kiiresti väga populaarseks nii Ameerika Ühendriikides (kodusõja ajal) kui ka Suurbritannias. Ferrotüüpia sobis väga hästi tänavafotograafidele, kuna see protsess oli lihtne ja kiire ning ei olnud vaja palju kapitali, et oma äri alustada. Fotograafid töötasid nüüd ka laatadel, tänavatel, randades ning karnevalidel, kuna pildi tegemine käis väga kiirelt ja ei vajanud kuivatamist ning see ei olnud ka kallis. Nad kasutasid kaamerat nimega "Mendel- ette", mis tegi pildi valmis vaid minutiga ning foto hinnaks tuli umbes 0,35 ameerika dollarit. See tõi fotograafia lähedamale ka töölisklassile, kuna enne said endale pildistamist lubada vaid jõukamad inimesed. Kui enne tehti pilte enamjaolt tähtsamatel üritustel, siis nüüd muutus pildistamine rohkem igapäevaseks, inimesed olid piltidel palju vabamalt.

Eelised ambrotüüpide ees[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kuna ferrotüübid olid tugevamad, sai neid saata ka postiga, erinevalt ambrotüüpidest, mis olid klaasist ning läksid kergesti katki. Samuti sai neid metallplaate ilusti lõigata, st. pilte sai panna nüüd prosside ning medaljonide sisse.

Nimetuse areng[muuda | redigeeri lähteteksti]

Alguses kutsuti seda melainotype-iks, siis ferrotüübiks ning lõpuks tintype-iks. Viimane on siiski väärnimetus, kuna fotosi ei tehtud tina- vaid siiski raudplaatidele.

Eristamine ambrotüüpidest[muuda | redigeeri lähteteksti]

Ferrotüübid olid oma värvidelt ühetaolised. Fotograafid värvisid neid käsitsi üle, et muuta neid natukene elavamaks. Samuti on neid raske eristada eelkäijatest ambrotüüpidest, kuna näiliselt on nad sarnased. Ümbrises ferrotüüpi saab eristada ambrotüübist magnetiga – kas see tõmbab pildi külge või ei.

Hooldamine[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kuna metallplaadid on vastuvõtlikud igasugusele mõlkidele ning aukudele, siis niiskust või vett saades kipuvad nad rooste minema, st. neid ei tohi kunagi veega puhastada, vaid neid peab puhastama kuivalt pehme harjaga.

Ferrotüüpide lõpp[muuda | redigeeri lähteteksti]

Ferrotüübid tõrjuti välja 1880-ndatel aastatel kuivplaadi poolt, kuid paljud fotograafid jätkasid ferrotüüpia kasutamist kuni 1950-ndate aastateni.

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]