Žiari nõgu

Allikas: Vikipeedia
Žiari nõo asukoht Slovakkias (punaselt)
Žiari nõgu

Žiari nõgu (slovaki keeles Žiarska kotlina) on maastikuregioon Slovakkia keskosas, mis on osa Lääne-Karpaatidest ja ühtlasi on see ka osa Slovaki keskmäestikust.[1] Nõo pikkus on 17 kilomeetrit, maksimaalne laius 11 kilomeetrit ja pindala 120 km². Läbi nõo voolab Hroni jõgi, mille orus asub ka regiooni madalaim punkt (200 m).

Nõos asub kaks linna (Žiar nad Hronom ja Žarnovica) ja 14 küla.

Nõos asuv alumiiniumitootmise tehas koos muu tööstusega, mööda Hroni orgu kulgev transport ja mägede vahel paikneva piirkonna vähene õhutsirkulatsioon kujundasid sellest varem Slovakkia saastatuima piirkonna. Seal asunud Horné Opatovce külas oli saastatud ka vesi; sealne keskkond muutus elamiseks kõlbmatuks ja nii asustati sealsed elanikud aastal 1969 ümber.[2] Pärast tehase moderniseerimist on keskkonnatingimused nõos tasahilju paranemas.

Nõgu kujunes piirkonda, kus Štiavnica mäestiku kohal asunud kihtvulkaanist pärineva andesiidi lasundid lõppesid ja algasid pehmemad, kergemini erodeeritavad kivimid.

Asend[muuda | muuda lähteteksti]

Žiari nõgu piirneb põhjas Kremnica, läänes Vtáčniki ja lõunas Štiavnica mäestikuga.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. KOČICKÝ, Dušan; IVANIČ, Boris. Geomorfologické členenie Slovenska
  2. "Arhiivikoopia". Originaali arhiivikoopia seisuga 8. märts 2018. Vaadatud 4. mail 2018.{{netiviide}}: CS1 hooldus: arhiivikoopia kasutusel pealkirjana (link)