Yin ja yang

Allikas: Vikipeedia

Yin ja yang (hiina keeles 陰, 阴, yīn; 陽, 阳, yáng) on Vana-Hiina filosoofias kogu olemist iseloomustavad vastandlikud, kuid samas vältimatult kooseksisteerivad poolused.

Yin-Yang sümbol tàijítú (太極圖) ehk taiji sümbol

Ikonograafiline tähendus: must (või sinine) sümboliseerib yin'i, valge (või punane) sümboliseerib yang'i; vastandvärviga ringid sümboliseerivad kummagi sees sisalduvat vastandpoolust (miski pole täielikult yin ega yang). Sinusoidne eraldusjoon märgitseb nende sujuvat üleminekut. Sümbol on kasutusel nii vasak-parempoolse jaotusega kui ka ülal-all jaotusega ning samuti peegelpildis.

Algselt tähendasid yin ja yang vastavalt mäe varju- ja päikesepoolset külge, kuid filosoofilises tähenduses on nad laienenud.

Taoismis on Yin ja Yang universumi negatiivne ja positiivne printsiip. Üks ei saa eksisteerida ilma teiseta ning sageli esindavad nad omavahelistes suhetes oma vastandit.

See, mis näib olevat Yin, on sageli toetatud Yang poolt ning vastupidi. Näiteks selleks, et mõista headust, peab tundma ka kurja. Ilma headuseta ei saaks olla ka kurjust. Selleks, et midagi saada, tuleb tal lasta minna. Jne.

Yini ja yangi kahesuse printsiibi teooriast on kirjalikud tõend pärit juba 4. sajandist eKr Hiina klassikalises teoses "Zhou Yi".

Taoistlikus mütoloogias on Yin-printsiibi personifikatsiooniks surematuse jumalanna Xi-wangmu ning Yang-printsiibil Mu-gong, surematuse jumal.

Sageli esindavad Yin ja Yang järgmisi paare.

Yin Yang
kuu päike
öö päev
pime valge
külm soe
passiivne aktiivne
naiselik mehelik
põhi lõuna
lääs ida
talv suvi
sügis kevad
parem vasak
seesmine välimine
maa taevas
surm elu


Yin-Yang sümbol on kasutusel Lõuna-Korea ja Mongoolia lipul.