Wasco maakond

Allikas: Vikipeedia
Asend Oregoni osariigis
Wasco maakonna kohtumaja The Dalles
Mount Adams

Wasco maakond (Wasco County) on maakond USA-s Oregoni osariigis. Geograafilised koordinaadid on 45° 10′ N, 121° 10′ W

Maakonna halduskeskus ja suurim linn on The Dalles, kus elab umbes kaks kolmandikku maakonna elanikkonnast.

Maakonna pindala on 6200 km², millest 40 km² moodustab veepindala. Maakond piirneb põhjas mööda Columbia jõge Washingtoni osariigiga.

Elanike arv oli 2020. aasta rahvaloenduse järgi 26 670. Aastal 2010 oli elanikke 25 213 ja 2000. aastal 23 791.

Naabermaakonnad[muuda | muuda lähteteksti]

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Wasco maakond moodustati 11. jaanuaril 1854. Maakond sai nime selles piirkonnas elava tšinuki indiaanihõimu Wasco järgi.

Maakonna loomise ajal oli Wasco suurim maakond Ameerika Ühendriikides, hõlmates 340 000 km². Maakonna põhjapiiriks oli Washingtoni territoorium. 1860. aastatel läks Wasco maakonna idapoolsemad osad vastavalt Dakota, Idaho ja Montana territooriumile. Vahemikus 1862–1908 loovutas Wasco maakond oma alasid lisaks üheksale teisele Oregoni maakonnale.

1980. aastatel sattus Wasco maakond maailma huviorbiiti seal tegutsenud guru Rajneeshi (Osho) tegevuse tõttu, kes oli sinna kolinud mais 1981, kui oli sattunud vastuollu India võimudega. Rajneesh koos oma ligi 7000 järgijaga moodustasid maakonna kaguosas 5,75 miljoni dollari eest ostetud 64 281 aakrise (260 km²) Big Muddy Ranch rantšo alal kommuuni Rajneeshpuram. Rajneesh ise sõitis seal tihtipeale ringi Rolls-Royce'idega. Nad sattusid aga kiirelt vastuollu kohalike elanikega maakasutuse osas, kuna nad olid väitnud, et kavatsevad asutada väikese põllumajandusliku kogukonna, kuid rajasid rohkem linnataolist asundust.

Rajneešlastest Rolls-Royce'iga möödasõitev Rajneesh 1982. aasta suvel Wasco maakonnas

Konflikti keskpunktiks sai Antelope'i väikelinn, mis oli rantšole lähim asula, seal elas alla 50 inimese, kuid rajneešlased olid seal ostnud maatükke. Kui Antelope keeldus rajneešlastele andmast ettevõtte jaoks tegevusluba, kolisid paljud rajneešlased sinna. Aprillis 1982 korraldas Antelope referendumi disinkorporeerimiseks, et vältida asula langemist rajneešlaste kätte, kuid selleks ajaks oli sinna kolinud nii palju rajneešlasi, et referendum kukkus läbi.

Kuna aga ligi pool maakonna elanikke elas The Dallesi linnas maakonna põhjaosas, proovisid rajneešlased maakonna kaguosas korraldada valimispettust. Korraldatud "Share-a-Home" programmiga transporditi Rajneeshpuramisse tuhandeid kodutuid ja prooviti neid valijateks registreerida. See aga kukkus läbi, kui maakonna sekretär seadis sisse reegli, millega valijaks registreeruvad pidid esitama oma kvalifikatsioonid. Seepeale korraldasid rajneešlased 29. augustil–10. oktoobril 1984 USA esimese ja seni suurima bioterrorirünnaku The Dallesis, kui kümne kohaliku restorani salatibaari mürgitati kasutades bakteri Salmonella enterica serotüüpi Typhimurium. Kokku haigestus 751 inimest, kellest 45 vajasid haiglaravi, kuid ühtegi surmajuhtumit ei esinenud. Kohalikud elanikud, kahtlustades rünnakus rajneešlasi, tulid valimispäeval novembris kohale massiliselt, et vältida ühegi rajneešlaste kandidaadi võitu. Samas käisid ligi 7000 rajneešlasest kokku valimas vaid 239, kuna enamus ei olnud USA kodanikud.

Rajneešlaste tegevus maakonnas lõppes peale Rajneeshi vahistamist 27. oktoobril 1985. Peale seda Rajneeshpuram disinkorporeeriti.

Linnad[muuda | muuda lähteteksti]

Kaitsealad[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]