Mine sisu juurde

Vikipeedia:HELP5/Osalemine

Allikas: Vikipeedia

← HELP5
See lehekülg püüab vastata erinevatele osalemisega seotud küsimustele. Kui midagi jääb vastuseta, saad päringu esitada siinse lehekülje arutelusse.

Wikimedia Commons on kõigi Vikipeedia keeleversioonide ühine pildipank.

Miks pilte lisada?[muuda lähteteksti]

HELP pakub eelkõige võimalust enda arvutisügavustesse ununenud pildid taas välja otsida ning neid ka teistele eksponeerida. Seejuures teha seda viisil, mil need fotod illustreeriksid entsüklopeediaartikleid, annaksid olulise panuse Vikipeedia arengusse ning Eesti looduse tutvustamisesse.

Detsembris valitakse lisandunud fotode seast välja parimad, mille autoreid premeeritakse Eesti Looduse tellimustega.

Eesmärk ei ole teha fotokonkurssi, kus kogutakse kokku hulk pilte ja pärast auhinnatakse paari paremat, vaid luua ühiselt kõigile vabalt kasutatavat entsüklopeediat. Vikipeedia võimaldab seda, mis olnuks paberentsüklopeediate puhul pea võimatu – saada Sinu pilte entsüklopeediaartiklitesse.

Kuhu pilte lisada?[muuda lähteteksti]

Fotomaterjal tuleb lisada pildivaramusse Wikimedia Commons, kuna sinna lisatud pilte saab kasutada ka teiskeelsetes Vikipeediates.

Piltide lisamiseks on vaja sisse logida või luua kasutajakonto. Kui oled juba Vikipeedia kasutajaks registreerunud, peaksid saama Commonsisse sisse logida sama kasutajanime ja parooliga. Kui sul pole veel kontot, loo uus konto, järgides sisselogimislehel olevaid juhiseid.

Lisainfo kasutajakonto loomisest

Commonsis küsitakse ainult seda, et millist kasutajanime ja salasõna soovid ning Sinu e-posti aadressi. Kasutajanime valik võiks olla põhjalikult läbi mõeldud, sest selle hilisem muutmine on tülikas. Nimes võivad esineda ka täpitähed, tühikud jms. E-posti aadress on varjatud ja selle lisamine on vabatahtlik, aga selle kontoga sidumine on vajalik, et kasutajaga oleks võimalik e-kirjatsi ühendust võtta. Kui registreerudes e-posti aadressi ei lisatud, saab selle hiljem sisseloginuna lisada konto eelistuste alt.

Kasutajakontode liitmise abil on hiljem võimalik omavahel ühendada kõikidesse Vikipeediatesse ja Commonsisse loodud kontod.

Commonsi ingliskeelse kasutajaliidese saab sisseloginuna eelistuste (My preferences) alt muuta eestikeelseks.

Kuidas pilte lisada?[muuda lähteteksti]

Vasakult menüüst tuleb valida "Laadi fail üles" ning sealt kinnitada, et saad autoriõigustest aru ja edasi liikuda järgmisele lehele. Võid alustada failide valimist, mida soovid üles laadida.

Järgneb litsentsi valimine. Seal kinnitad, et lisatav on Sinu enda looming ja saad ära tuua oma nime, et foto taaskasutamisel oleks teada, et kellele viidata, kui teose autorile.

Jätkates jõuad lehele, kus saab lisada kirjelduse ja pildipealkirja. Pildinimi peaks olema võimalikult informatiivne (nt "Karu Ruhnu saarel") ning nimeksantav ei tohiks kattuda ühegi olemasoleva failinimega (kattumise puhul näidatakse automaatselt hoiatust).

On väga oluline, et kirjelduse lahtrisse saaks võimalikult asjalik kokkuvõte fotol olevast (ehk mis on pildil ja kus see on jäädvustatud). See tähendab, et pildil olev taim või loom peaks olema täpselt määratud (ehk mis putukaliigi või õunapuu sordiga on tegu) ning kui fotoaparaadi ette on jäänud loodusvaade, siis oleks tarvis teada täpset asukohta, et seda pilti oleks võimalik mõnda artiklisse paigutada (pildiinfosse saab soovi korral lisada isegi koordinaadid).

Võimalusel tasuks lisada ka ingliskeelne kirjeldus (kasutada linki "Lisa muus keeles kirjeldus").

Failide leidmise hõlbustamiseks peaksid need kindlasti saama kategoriseeritud.

Kui kõik see on tehtud, vajuta lehe alaosas nupule "Edasi" ja toimub piltide lisandumine Commonsisse.

Lisainfo piltide kategoriseerimisest

Pildide sobivaks kategoriseerimiseks on esmatähtis leida sobilikud kategooriad, kuhu neid paigutada. Oluline on teada, et valitud kategooria peaks olema võimalikult spetsiifiline (näiteks kui pildil on Kaali kraater, siis paiguta see kategooriasse "Kaali crater". Samas ei tohiks seda lisada kategooriasse "Lakes of Estonia", sest "Kaali crater" on selle alamkategooria ja seega juba asub järvede kategoorias).

Sobivate kategooriate otsimisel oleks hea alustada näiteks "Nature of Estonia" või "Geography of Estonia" alt (liikudes sealt edasi sobivatesse alamkategooriatesse nagu "Endla Nature Reserve" või "Glacial erratics in Estonia"). Looma- ja taimeliikidele on veel eraldi kategooriad. Näiteks foto hundist võiks kuuluda kategooriasse "Canis lupus".

Mis saab edasi?[muuda lähteteksti]

Lisatud piltidest teada andmine[muuda lähteteksti]

Kui lisasid sellest üleskutsest ajendatuna uusi pilte Vikipeediasse, siis anna sellest kindlasti teada lehel Vikipeedia:HELP5/Pildid, kuhu peaks moodustuma väike galerii juurde tulnud fotodest (see on ainuke võimalus nende üle arvet pidada). Protsess ise on ülimalt lihtne, tuleb ainult eeskuju järgi märgete <gallery></gallery> vahele igale uuele reale kirjutada pildifaili nimi kujul "Pildinimi.JPG". Enne salvestamist saad muudatust kontrollida "Näita eelvaadet"-nupu abil ning alles siis salvestada, kui oled veendutud selle korrektsuses.

Männikjärve raba Endla looduskaitsealal

Piltide lisamine artiklitesse[muuda lähteteksti]

Pärast piltide lisamist Commonsisse võid asuda julgelt neid artiklitesse liitma.

Näiteks ütleme, et pildistasid Männikjärve raba ja soovid selle foto liigutada artiklisse Endla looduskaitseala. Selleks tuleks looduskaitseala artiklitesse sisestada järgnev tekstirida: [[Pilt:Männikjärve raba (2).JPG|pisi|[[Männikjärve raba]] Endla looduskaitsealal]] (see tekitab pildi, mida on kõrval näha).

Piltide tunnustamine[muuda lähteteksti]

Parimad pildid trükitakse ära ajakirjas Eesti Loodus. Samuti jõuavad nad kindlasti eestikeelse Vikipeedia esilehele nädala piltidena aga sama võib juhtuda ka teiste keeleversioonidega. Fotosid võidaks valida Commonsi kvaliteetsete või eeskujulike piltide hulka. Viimaste seast tulevad ka Commonsi aasta pildid ning Commonsi esilehe pildid. 2013. ja 2014. aastal on Commonsi esilehe piltidest u 10% Eesti päritolu!

Väga oluline on ka see, et lisandunud fotosid saab kasutada teistes Vikipeediates ning need aitavad sellega maailmale tutvustada Eesti looduse ilu ning omapära.