Venemaa Keisririigi Politseiministeerium

Allikas: Vikipeedia

Venemaa Keisririigi Politseiministeerium oli 1811. aastal Venemaa keisririigis läbiviidud riigihaldusreformi tulemusena loodud korrakaitse keskasutus, mille juhiks oli politseiminister. Politseiministeerium, moodustati 17. augustil 1810, Mihhail Speranski poolt läbiviidava riigihaldusreformi käigus

Juhid ja organisatsioon[muuda | muuda lähteteksti]

Politseiministeerium, moodustati 17. augustil 1810, Mihhail Speranski poolt läbiviidava riigihaldusreformi käigus ning ministeeriumi koosseisu kuulusid:

  • Ministri üldkantselei
  • Ministri erikantselei, mille juht oli
  • Meditsiininõukogu
  • Halduspolitsei Departemang (Департамент полиции хозяйственной), tegeles toitlustusküsimuste ning avaliku heakorra küsimustega,
  • Täidesaatva politsei Departemang (Департамент полиции исполнительной), mis tegeles politsei haldustegevusega, vastutas vanglate ja nekrutivärbamiste eest;
  • Meditsiinidepartemang (Медицински департамент), tegeles meditsiinipersonali, arstimite varumise ja varustamisega;

Alates 1816. aastast loodi ka Miilitsaministeeriumi juures asuv tsensuurikomitee, mille juht oli kuni 1826. aastani Maximilian von Fock.

Komitee koosnes kahest jaoskonnast, millest üks teostas järelvalvet venekeelse kirjanduse üle ning samuti teatrietenduste tsensuuriga ja teine jaoskond tegeles välismaiste raamatute kontrolliga. Komitees töötasid 2 sekretäri (tsensori ametikoht puudus), raamatukoguhoidja ja 4 kirjutajat[2].

Ministri erikantselei ehk poliitilise politsei, ülesanneteks oli: järelvalve raamatuväljaandjate ja trükikodade üle; järelvalve, et ringlusse ei satuks ilma vajaliku loata raamatud, ajakirjad, väiketrükised ja lendlehed; andmete kogumine selliste "lubatud" teoste kohta ja andmete kogumine teoste ja tõlketeoste kohta, mis on "sattunud" üle piiri; erinevate avalikult väljaantavate trükiste ja avalike teadaannete (afišside) üle.

Täiendavaks ülesandeks oli Erikantseleil "ministri äranägemisel ja käsu alusel" antavate ülesannete teostamine.

4. november 1819 likvideeriti Politseiministeerium ja selle allüksused liideti Venemaa Keisririigi Siseministeeriumiga, Politseiministeeriumi Erikantselei likvideeriti 1826 ning selle asemel loodi Tema Keiserliku Majesteedi Isikliku Kantselei Kolmas Osakond.

Eelnev:
'
Venemaa Keisririigi Politseiministeeriumi ministri Erikantselei
1811–1826
Järgnev:
Tema Keiserliku Majesteedi Isikliku Kantselei Kolmas Osakond
Eelnev:
'
Venemaa Keisririigi Politseiministeerium
1811–1819
Järgnev:
Venemaa Keisririigi Siseministeerium

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]